Każdy kto ma dom z ogrodem wie, że nieocenione jest posiadaniem kilku urządzeń, które bardzo ułatwiają pracę wkoło domu. Dzięki nim obowiązki w warsztacie, czy na zewnątrz można wykonać bardzo szybko, dokładnie i bezpiecznie. Oto kilka z nich:

1. Łuparka do drewna

Jednym z bardzo ciekawych i pomocnych urządzeń jest łuparka do drewna. Bardzo często stosuje się ją w gospodarstwach domowych. W skrócie można powiedzieć, że jest to sprzęt, który zastępuje tradycyjną siekierkę. Jest szczególnie przydatny, kiedy trzeba rozdrobnić bardzo duże ilości drewna. Praca przy pomocy łuparek do drewna jest bardzo prosta i bezpieczna. Korzystać z nich może praktycznie każdy po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją. Łuparka nie wymaga ani wprawy ani siły, co wyróżnia ją na tle piły i siekiery. Dodatkowo radzi sobie ona świetnie praktycznie z każdym rodzajem drewna. Zależnie od indywidualnych potrzeb można spotkać na rynku łuparki do drewna posiadające różne parametry. Jeżeli chodzi o mechanizm działania łuparek można powiedzieć, że jest on bardzo prosty. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, jednak w większości przypadków do urządzenia wkłada się kawałek drewna, który pęka wzdłuż włóka. Praca przy użyciu łuparki polega na wkładaniu drewna i następnie zbieraniu małych kawałków. Łuparka do drewna nie jest najtańszym urządzeniem, dlatego decydując się na jej zakup należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pochopnie wybrany niewłaściwy sprzęt może skutkować tym, że szybko się nam zużyje i będzie stwarzał zagrożenie. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje łuparek:
  1. Łuparki spalinowe - są one bardzo głośne, często też zachodzi konieczność przeprowadzania przeglądów, jednak dużą zaletą jest silnik - jest on bardzo trwały i odporne na wszelkie czynniki.
  2. Łuparki hydrauliczne - nadają się do rozdrabniania nawet największych kawałków drewna, są to dość skomplikowana i samodzielnie ciężko je naprawić, działają one w dość wolnym tempie, ale za to są niezwykle wytrzymałe i posiadają wielką siłę, z uwagi na te cechy są to dość drogie urządzenia.
  3. Łuparki elektryczne - są one nieco słabsze od spalinowych i bardziej podatne na uszkodzenia, ale za to pracują cicho i przy odpowiedniej mocy mogą sobie poradzić z bardzo twardymi kawałkami drewna.
Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na takie parametry jak: napięcie zasilające, prędkość obrotowa, długość kabla, maksymalne wymiary kłody, waga, siła nacisku, poziom mocy akustycznej.

2. Kosiarka do trawników

Kolejny sprzęt, który jest absolutną podstawą w praktycznie każdym domu z ogrodem to kosiarka. Z jej pomocą każdy trawnik będzie wyglądała estetycznie i schludnie, a doprowadzenie go do porządku nie zajmie dużo czasu. Świetnie zastępuje ona kosę ręczną, która niegdyś była podstawowym narzędziem do koszenia trawy.Wybierając odpowiednią kosiarkę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby była ona wydajna i komfortowa w użytkowaniu. Na rynku dostępne są różne rodzaje kosiarek, najbardziej popularne są spalinowe i akumulatorowe. W sklepach można znaleźć jeszcze kosiarki elektryczne, jednak ich największym ograniczeniem jest kabel, który utrudnia pracę, manewry i można go łatwo uszkodzić. Decydując się na wybór kosiarek spalinowych albo akumulatorowych warto wziąć pod uwagę cenę jej utrzymania. Jeżeli kosiarka spalinowa ma wysoką moc, potrafi sobie poradzić np. z wyższą i mokrą trawą, ale wpływa to na zwiększenie kosztów benzyny. Wprawdzie koszt litra paliwa nie jest zbyt duży, podobnie jak koszt jednorazowego ładowania kosiarki akumulatorowej. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest wygoda pracy. Kosiarki spalinowe często trzeba poddawać przeglądom, wymieniać filtry, świece itd. To wszystko wpływa na to, że koszt utrzymania kosiarki wzrasta, a także może się okazać, że będzie użyteczna przez krótszy czas. Z kolei kosiarki akumulatorowe pod tym względem są łatwiejsze w utrzymaniu, jednak jest to zależne od źródła zasilania. Dodatkowa są bardziej ekologiczne. Nie wiążą się one z koniecznością "brudzenia" smarem, olejem, czy uwalnianiem szkodliwych substancji towarzyszących spalaniu.

3. Dmuchawka do liści

Kolejnym urządzeniem, z pomocą którego łatwo będzie zadbać o ogór i okolice domu jest bez wątpienia dmuchawka do liści. Wprawdzie sporo ludzi nadal decyduje się na tradycyjne rozwiązanie, czyli zmiatanie i grabienie liści, jednak użycie dmuchawki jest dużo szybsze i bardziej efektowne. Ponadto większość dmuchawek posiada funkcje odkurzacza, dzięki czemu możliwe jest zebranie wszelkich nieczystości (liści, papierków, piasku zalegającego na chodniku) i przeniesienie w jedno miejsce. W skalpach można znaleźć dmuchawki spalinowe i elektryczne. Te pierwsze są bardziej wydajne i pozwalają na dokładne usuwanie praktycznie wszystkiego, jednak są dosyć głośne i ciężkie. Z kolei dmuchawki elektryczne są wygodniejsze, jednak wydajność nie jest taka duża, a czas pracy akumulatora może pozostawić wiele do życzenia. Kupując dmuchawkę warto zwrócić uwagę na wielkość, głośność, długość rury, pozycję wylotu, zabezpieczenia przed przegrzaniem, systemy oczyszczania powietrza, ergonomię i funkcje blokady obrotów.