Aromaterapia to holistyczny zabieg leczniczy, który wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Czasami nazywa się to terapią olejkiem eterycznym. Aromaterapia wykorzystuje aromatyczne olejki eteryczne leczniczo w celu poprawy zdrowia ciała, umysłu i ducha. Wzmacnia zarówno zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Aromaterapia jest uważana zarówno za sztukę, jak i naukę. Ostatnio aromaterapia zyskała większe uznanie w dziedzinie nauki i medycyny, a dzięki produktom takim jak kominek zapachowy trafiła nawet pod przysłowiowe strzechy. Kominki można znaleźć tutaj https://markoweswiece.pl/pol_m_Akcesoria_Kominki-Zapachowe-304.html

Od jak dawna jest stosowana?

ręczniki i olejki

Ludzie stosowali aromaterapię od tysięcy lat. Starożytne kultury w Chinach, Indiach, Egipcie i w wielu innych miejscach używały aromatycznych składników roślinnych w żywicach, balsamach i olejach. Te naturalne substancje były wykorzystywane do celów medycznych i religijnych. Już wtedy było wiadomo, że odpowiednie aromaty dają zarówno fizyczne, jak i psychiczne korzyści. Destylacja olejków eterycznych jest przypisywana Persom co najmniej od X wieku, chociaż praktyka ta mogła być stosowana przez długi czas nawet i przed tą datą. Informacje o destylacji olejków eterycznych opublikowano w XVI wieku w Niemczech. Francuscy lekarze w XIX wieku uznali potencjał olejków eterycznych w leczeniu chorób. W drugiej połowie XIX wieku lekarze stali się nieco bardziej ugruntowani i skupili się na stosowaniu leków chemicznych. Jednak francuscy i niemieccy lekarze nadal uznawali rolę naturalnych roślin w leczeniu chorób za bardzo ważną. Termin „aromaterapia” został ukuty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice Gattefossé w opublikowanej w 1937 roku książce. Wcześniej odkrył leczniczy potencjał lawendy w leczeniu oparzeń. Książka omawia zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu chorób. Co ciekawe, lawenda, obok wanilii oraz cynamonu, należy do najczęściej wybieranych wosków, które stosuje się dzisiaj w kominkach zapachowych.

Jak działa leczenie aromaterapeutyczne?

Aromaterapia działa poprzez zmysł węchu i wchłanianie skóry za pomocą takich produktów jak inhalatory, sole do kąpieli, oleje do ciała, kremy lub płyny do masażu lub do stosowania miejscowego, gorące i zimne okłady, maseczki czy też woski, do których roztapiania służy kominek zapachowy. W ramach danej aromaterapii mogą być one używane samodzielnie lub w dowolnej kombinacji. Dostępnych jest prawie sto rodzajów olejków eterycznych, chociaż ludzie zazwyczaj używają kilku najpopularniejszych zapachów.