Dość znanym zjawiskiem są niestety hałaśliwi sąsiedzi w bloku lub też hałas dochodzący z korytarza lub ruchliwej ulicy, który przeszkadza w spokojnym wypoczynku. Jak można zatem ograniczyć poziom dźwięków w naszym mieszkaniu?

Okna i drzwi

Jeżeli problem nie polega na zbyt głośnych rozmowach czy dźwiękach dobiegających zza ściany lub mieszkania z góry, a na tym, iż słyszysz dokładnie przejeżdżające samochody i osoby kroczące po korytarzu, to warto sprawdzić elementy takie jak okna oraz drzwi. Zwłaszcza w przypadku tych pierwszych producenci podają tak zwany wskaźnik tłumienia hałasu, więc być może warto wymienić je na takie o podwyższonej wartości? Będą one miały zwiększony poziom izolacji akustycznej. Problemem zarówno okien, jak i drzwi może być też jednak niedopasowanie czy rozszczelnienie. Dobrze jest zatem upewnić się co do szczelności, a także ewentualnych prześwitów, co można łatwo skorygować choćby z wykorzystaniem prostych w montażu uszczelek, które mogą dać zadziwiająco dobre efekty.

panele akustyczneElementy akustyczne

Do montażu w mieszkaniach i domach dostępnych jest szereg rozwiązań wyciszających zarówno dźwięki dochodzące z zewnątrz, jak i te wychodzące z wewnątrz. Coraz większą popularnością cieszy się na przykład sufit podwieszany wykonany z reguły z gipsowo-kartonowego materiału, dzięki któremu można umieścić maty wyciszające, choć wymaga to nieco większego remontu. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być panele akustyczne, z których z powodzeniem można korzystać obecnie nie tylko w studiach nagraniowych, ale i mieszkaniach. Są one tańszym rozwiązaniem niż wspomniany sufit, a można je zamontować zarówno na nim, jak i na ścianach - możemy go też umieścić w wybranych miejscach, a nie na całej szerokości pokoju. Szczególnie ciekawe rozwiązanie to pojawiające się na rynku dekoracyjne panele akustyczne, które jednocześnie pełnią funkcje wyciszenia, a przy tym doskonale wyglądają. Mogą być zarówno zdobione, jak i w jeszcze bardziej ekstrawaganckich wersjach, bowiem dostępne są nawet panele 3D, które posiadają takie faktury i zdobienia, by stworzyć efekt trójwymiarowości. Stanowią tym samym zaskakujący i mocny element wnętrza, nadający mu zdecydowanie wyjątkowego charakteru. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem paneli akustycznych, odwiedź stronę https://www.bitmat.pl/pl/c/Panele-akustyczne/91. Jeżeli chcesz zwiększyć swój komfort życia w mieszkaniu, a przy okazji mniej przeszkadzać także własnym sąsiadom, to warto sięgnąć po elementy akustyczne. Może to być zarówno podwieszany sufit albo praktyczne i efektowne zarazem panele akustyczne, które z pewnością dobrze się sprawdzą. Przy okazji nie zaszkodzi też sprawdzenie drzwi oraz okien, by upewnić się, że nie przedostaje się przez nie nadmiar dźwięków.