Każda osoba, która nieco interesuje się tematyką samodzielnego tworzenia rozmaitych zdobień na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowany jest świat niektórych akcesoriów do rękodzieła. Weźmy pod uwagę przykładowo rozmaite wstążki, w tym te do kwiatów – w każdej hurtowni florystycznej znajdziemy co najmniej kilkanaście ich rodzajów.

Sztuką jest, aby wstążki do kwiatów dobrze wybrać, a do tego niezbędna jest wiedza na temat ich rodzajów oraz zastosowania. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas wstążki pasują do naszych pomysłów i aranżacji, powinniśmy się orientować w ich cechach w przypadku konkretnych typów zdobień czy rodzajów materiałów. Sprawdźmy, jak szczegółowo dzielą się wstążki do kwiatów.

wstążki do kwiatów

Elegancja w dobrym wydaniu

Najbardziej eleganckie zdecydowanie są wstążki do kwiatów wykonane z satyny oraz organzy. Pierwszy materiał jest „pełny”, tzn. nie posiada żadnych prześwitów, a dodatkowo jest również niezwykle błyszczący i elegancki, bo wykonany z obszyciem, dzięki czemu nie tworzą się nieestetyczne strzępienia. Drugi z przedstawionych materiałów jest zgoła inny; jego szczególny urok polega na tym, że materiał jest lekko przejrzysty, a dodatkowo ażurowy. To sprawia, że organza jest bardzo delikatna, a jednocześnie dość sztywna, dobrze sprawdzając się w roli materiału na wstążki. Charakterystyczne jest również to, że materiał ten bywa lekko błyszczący albo może mieć nadruk, świetnie prezentujący się przy określonych, okazjonalnych prezentacjach.

Wytrzymałość przede wszystkim

Zupełnie inny rodzaj materiału to wszelkie sztuczne tworzywa, z których wykonuje się wstążki do kwiatów różnej długości. Zazwyczaj są one przede wszystkim błyszczące, zarówno w formie cienkich tasiemek, jak również szerokich wstążek idealnych do wiązania sporych kokard. Jeśli nie przepadamy jednak za sztucznością i uważamy, że jest ona przereklamowana, zwłaszcza w połączeniu z niezwykle delikatnymi kompozycjami kwiatowymi idealnymi np. na wiosnę, możemy postawić na wytrzymałość naturalnych tkanin. W takim przypadku dobrze sprawdzą się np. wstążki do kwiatów z lnu, które mają wytrzymałą strukturę. Ich wadą będzie jednak blaknięcie z czasem oraz fakt, że nasiąkają wodą – nie nadają się więc do bukietów zostawianych na świeżym powietrzu.

Okazjonalne produkty

Prócz już wspomnianych wstążek do kwiatów warto przytoczyć jeszcze przykład wstążek okazjonalnych. Zazwyczaj mają one konkretne zdobienia, które są interesujące pod względem wizualnym, a przede wszystkim nawiązują do konkretnych zdarzeń. Świetnie sprawdzą się na określone okazje, np. śluby czy pogrzeby, jak również w czasie świąt.