Jeśli marzysz o zadbanym, zawsze zielonym, gęstym i soczystym trawniku, musisz o niego odpowiednio zadbać. Prócz regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie największych upałów i suszy, trawnik musi być również co jakiś czas nawożony i napowietrzany. Do realizacji tego ostatniego zabiegu potrzebny będzie Ci aerator lub wertykulator (przykład tego typu sprzętu znajdziesz na: https://www.ewimax.pl/pol_m_Narzedzia-Ogrodnicze_Aeratory-i-Wertykulatory-210.html). Tego typu sprzęt nacina darń, dzięki czemu w głąb gleby dociera powietrze, woda lepiej się wchłania i rośliny stają się zdrowsze, bardziej zielone i bujne.

Czym jest aerator?01

To narzędzie ogrodowe swym wyglądem przypomina klasyczną kosiarkę, w tym jednak przypadku zamiast ostrza tnącego w poziomie, zastosowany został specjalny obrotowy wałek zakończony stalowymi kołkami-ostrzami. Gdy przejeżdżamy aeratorem po trawniku, ostrza wbijają się w powierzchnię trawy na dość dużą głębokość, spulchniając w ten sposób glebę i doprowadzając w jej głąb świeże powietrze. Trawnik potraktowany aeratorem lub wertykulatorem łatwiej jest nawadniać i odżywiać nawozami sztucznymi. Zabiegi przy pomocy tego typu sprzętu najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną i później ponawiać je kilka razy w ciągu letniego sezonu.

Czym aerator różni się od wertykulatora?

Zasadnicza różnica polega na konstrukcji zębów przeznaczonych do napowietrzania gleby. Aerator posiada pojedyncze, dość wąskie ostrza, przez co ziemia jest jedynie nakłuwana. Wertykulator posiada szersze ostrza, które przecinają warstwę filcu (zbita darń tworzona przez korzenie i pnącza trawy). Ten pierwszy sprzęt jest znacznie bardziej bezpieczny dla trawnika i powinien być używany w przypadku dość młodych, świeżo nasadzonych trawników. Gdy trawnik jest stary, a grubość darni jest dużą, do jego odświeżenia i napowietrzenia gleby można użyć mocniejszego, bardziej radykalnego w działaniu wertykulatora.

Rodzaje aeratorów

W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe rodzaje tego typu narzędzi ogrodowych. Są to aeratory ręczne, których jedynym źródłem napędu jest siła ludzkich mięśni, a także urządzenia elektryczne i spalinowe. Jeśli trawnik, który chcemy użyźnić, ma niewielką powierzchnie, wystarczającym narzędziem do pracy będzie prosty w obsłudze aerator ręczny. Jeśli jednak trawnik ma dużą powierzchnię, zdecydowanie lepiej zdecydować się na bardziej profesjonalny sprzęt z własnym zasilaniem. Obsługa narzędzi elektrycznych lub spalinowych jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga od operatora wkładania większej siły w pracę. Wystarczy przesuwać urządzenie po powierzchni trawnika, do przodu lub tyłu, spulchniając i napowietrzając w ten sposób kolejne metry kwadratowe gleby.