Dobranie odpowiedniego, ergonomicznego krzesła do biurka, przy którym pracujemy na co dzień, wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i komfort. Warto o tym pamiętać podczas kupowania krzesła biurowego. Siedzenie przez kilka godzin z rzędu w jednym miejscu może powodować bóle w plecach i kręgosłupie. Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości, zwróć uwagę na model krzesła, którego używasz. Podpowiemy, jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe, które pomoże uniknąć problemów zdrowotnych, poprawić postawę i zapewni komfort. Krzesła nowoczesne projektowane są w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby naszego ciała.

Dostosuj wysokość siedziska

Zwróć uwagę, czy krzesło wyposażone jest w mechanizm, dzięki któremu dostosujesz wysokość siedziska do swojego wzrostu i wysokości biurka. Całość powinna łatwo przesuwać się w górę oraz w dół. Regulacja pozwoli osobom o różnym wzroście wygodnie usiąść na krześle. Koniecznie przetestuj tę funkcję jeszcze przed zakupem -większość modeli oferuje tylko mały zakres regulacji. Krzesła nowoczesne dają nieco większe możliwości - to idealne rozwiązanie dla osób wysokich. Jak sprawdzić, czy siedzimy prawidłowo: -stopy powinny opierać się płasko na podłodze -kolana muszą pozostawać zgięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Jeśli jesteś szefem...

...zastanów się, kto będzie używał krzesła w firmie. Krzesło będzie musiało dopasować się do każdego pracownika, który będzie z niego korzystał w ciągu dnia. Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że krzesło jest odpowiednie dla każdego typu sylwetki i można je łatwo wyregulować. Wiele ergonomicznych foteli posiada wystarczająco szeroki zakres regulacji, jednak w przypadku pracowników z nadwagą musisz wybrać modele szersze od standardowych.

Każdy element osobno

Krzesła nowoczesne można regulować w różny sposób - nie tylko na osi góra-dół. Im więcej ruchomych elementów, tym lepiej dopasujesz fotel pod własne potrzeby. Dobre ergonomiczne krzesło pozwoli samodzielnie (i niezależnie) regulować podłokietnikami, siedziskiem i oparciem. Niektóre fotele wyposażone są także w zagłówki, które można dostosować do pozycji głowy. Zwróćmy uwagę, czy oparcie można przesuwać w górę oraz w dół, a także czy daje się ono przesuwać bliżej pleców lub od nich oddalać. W modelach ergonomicznych oparcie posiada wybrzuszenie u dołu, które powinno wpasować się w krzywiznę pleców. Wybrzuszenie pozwala uniknąć bólu pleców, znacznie odciążając je w trakcie siedzenia.