W celu ochrony wzroku operatora spawarki przed uszkodzeniem konieczne jest stosowanie specjalnych przyłbic spawalniczych wyposażony w przyciemniane przeszklenia – niewielkie szybki. Jednym z nowoczesnych typów takich przyłbic są przyłbice aktywne z filtrem automatycznego zaciemniania. Działa to w ten sposób, że w momencie zajarzenia łuku i pojawienia się silnego rozbłysku światła, przeszklenie automatycznie się przyciemnia, chroniąc tym samym oczy spawacza przed poparzeniem. Gdy przerywamy spawanie, przeszklenie automatycznie się rozjaśnia, dzięki czemu spawacz bez konieczności zdejmowania przyłbicy z głowy może ocenić, czy praca wykonywana jest poprawnie i jeśli jest taka konieczność, wprowadzić konieczne poprawki.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

przyłbice spawalniczeW sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy przyłbic spawalniczych. Są to przyłbice pasywne i aktywne. Te pierwsze wyposażone są w przeszklenie o stałym poziomie przyciemnienia. W tych drugich poziom przyciemniania jest zmienny i zależy od poziomu natężenia światła zewnętrznego – gdy spawamy, jasność światła jest większa i przeszklenia automatycznie się przyciemnia, gdy przestajemy spawać, jasność światła spada i przeszklenie się rozjaśnia. Przyłbice spawalnicze mają również pewną alternatywę w postaci specjalnych tarcz. Te ostatnie stosowane są jednak doraźnie, a ich użytkowanie wymaga lepszej koordynacji i jest bardziej obciążające dla operatora spawarki.

Funkcje przyłbic z automatycznym zaciemnianiem

Współcześnie największą popularnością cieszą się aktywne przyłbice spawalnicze, dlatego warto przyjrzeć się bliżej oferowanym przez nie funkcjom. Podstawową funkcjonalnością przyłbic aktywnych jest ich zdolność do zaciemniania pod wpływem działania światła. Parametr ten jest stopniowalny i dobierany pod kątem wartości prądu spawania oraz materiału, jaki jest spawany. Profesjonalne przyłbice spawalnicze (https://www.eltrex.net.pl/przylbice-spawalnicze,c206.html) posiadają regulację stopnia przyciemniania wyrażaną w zakresie skali DIN (norma przemysłowa), co gwarantuje wysoką wygodę i bezpieczeństwo pracy przy spawaniu prądem o różnym natężeniu, różnych typów materiałów. Kolejną z ważnych funkcji, w jakie wyposażone są nowoczesne przyłbice aktywne, są filtry ochronne UV i IR, które zabezpieczają wzrok spawacza przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Wiele nowoczesnych przyłbic spawalniczych wyposażonych jest również w funkcję opóźnienia, która zapobiega gwałtownemu rozjaśnieniu przeszklenia po zakończeniu spawania, chroniąc operatora spawarki przed krótkotrwałym oślepieniem, a także w funkcję czułości, która pozwala regulować moment, w którym następuje aktywacja filtra ADF i automatycznego przyciemnienia przeszklenia w przyłbicy.