Dobra kontrola temperatury jest jedną z głównych technologii, która oddziela profesjonalnych piwowarów i tych domorosłych. Podczas gdy profesjonaliści mają dostęp do pojemników z płaszczami termicznymi, które mogą utrzymywać fermentację w bardzo wąskim przedziale temperatur, większość hobbystów improwizuje w jakimś kontrolowanym, izolowanym środowisku. A mózg tego środowiska to regulator temperatury. Regulator temperatury jest w dużym skrócie przełącznikiem z czujnikiem ciepła. Przykładem jego zastosowania może być lodówka. Podłączamy ją do kontrolera, jego czujnik umieszczamy wewnątrz i ustawiamy temperaturę, jaką ma utrzymywać urządzenie. Regulator będzie włączać i wyłączać lodówkę tak, aby temperatura nie odbiegła zbyt daleko od zadanej. Jest to wygodny sposób na zastąpienie wewnętrznego termostatu. Oto kilka rzeczy do rozważenia przy zakupie regulatora temperatury.

Cyfrowy czy analogowy?

pokrętło

Najprostsze i zazwyczaj najtańsze regulatory są analogowe. To świetny wybór, jeśli nie potrzebujemy najwyższej możliwej precyzji. Modele analogowe zwykle mają szerszą strefę nieczułości niż ich cyfrowe odpowiedniki. Załóżmy na przykład, że używamy kontrolera ze strefą nieczułości wynoszącą dwa stopnie Celsjusza i prosimy go o utrzymanie szesnastu stopni. Regulator uruchomi się, gdy temperatura przekroczy 16°C i będzie się ochładzał, aż osiągnie 14°C. W tym momencie wyłączy się i pozostanie nieaktywny, dopóki wykryta temperatura nie wzrośnie z powrotem do 16°C. Regulatory cyfrowe mogą mieć strefy nieczułości wynoszące nawet pół stopnia Celsjusza.

Jedno lub dwustopniowy?

Jednostopniowy regulator temperatury steruje jednym elementem grzewczym lub chłodzącym. Sterownik dwustopniowy steruje dwoma. Oznacza to, że możemy mieć butlę owiniętą w element grzejny wewnątrz zamrażarki. Dlaczego mielibyśmy w ogóle tego potrzebować? Powiedzmy, że żyjemy w pustynnym klimacie z dzikimi wahaniami temperatury i że zamrażarka skrzyniowa znajduje się w nieizolowanym garażu. Chcemy utrzymać swój lager w temperaturze 10°C. Jeśli temperatura w garażu spadnie do zera w nocy, a następnie wzrośnie do 24°C w ciągu dnia, może być konieczne naprzemienne włączenie funkcji ogrzewania i chłodzenia, aby utrzymać się w określonym zakresie temperatury. Warto poszukać urządzenia na tej stronie: https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/urzadzenia-kontrolno-pomiarowe/regulatory-temperatury/ Jakość i różnorodność regulatorów temperatury znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich kilku lat. A ponieważ ceny odpowiednio spadły, bariera dobrej kontroli temperatury stała się mniejszym problemem. Regulator temperatury to inwestycja w jakość warzonego piwa. Kiedy już się chwilę popracuje z takim kontrolerem, nie sposób sobie wyobrazić, jak można to było robić bez niego.