Decydując się na wybór konkretnego ogrzewania w domu czy w mieszkaniu warto zapoznać się z jego charakterystyką. Poszczególne systemy grzewcze mogą sprawdzać się różnie, w zależności od rodzaju domu, pomieszczeń czy, zwyczajnie, naszych preferencji. Ogrzewanie płaszczyznowe, którego najpopularniejszym układem jest ogrzewanie  podłogowe idealnie sprawdza się w łazienkach, toaletach czy kuchniach.

Czym jest ten rodzaj ogrzewania?

rury ogrzewania

Ogrzewanie płaszczyznowe, to swego rodzaju przeciwieństwo ogrzewania punktowego, w którym ciepło jest kumulowane i rozprowadzane za pomocą konkretnych punktów, rozmieszczonych w domu - najczęściej są to grzejniki, zamocowane na ścianie. Natomiast ogrzewanie płaszczyznowe opiera się na tym, że ciepło przekazywane jest za pomocą płaszczyzn - ścian, sufitów, podłóg. Gdy do rozprowadzania ciepła używane są podłogi mamy do czynienia z coraz popularniejszym systemem ogrzewania podłogowego. Ekonomiczność wykorzystania płaszczyzn do rozprowadzania ciepła. Dzięki temu, że podłogą, bądź sufit odpowiadają za rozprowadzanie ciepła jednocześnie dbamy o to, aby to ciepło było lepiej izolowane - punkty cieplne mają dość duże obszary działania, w związku z czym ciepło jest uwalniane z większą częstotliwością i przez to bardziej odczuwalne w warunkach domowych, dodatkowo przegrody, rozprowadzające ciepło nie powodują jego utraty - natomiast gdy ogrzewamy pomieszczenie kaloryferem, to ciepło wchłania się w zimną wówczas podłogę czy sufit.  Dodatkowo ogrzewanie płaszczyznowe, w tym także podłogowe,  możemy z łatwością, w razie potrzeby, zamienić na instalacje, która będzie odpowiadała za chłodzenie latem.  Warto sprawdzić ten rodzaj ogrzewania tutaj https://www.aquateam.pl/oferta/ogrzewanie/ogrzewanie-podlogowe-i-plaszczyznowe-wyposazenie/

Jakie atuty daje zastosowanie tego systemu grzewczego?

Dzięki zastosowaniu ogrzewania płaszczyznowego, podłogowego możemy cieszyć się cichą pracą urządzeń grzewczych. Mamy także możliwość cieszenia się komfortem, jaki daje nam poruszanie się po ciepłej powierzchni, jaką będą stanowiły płytki czy innego rodzaju okładziny kamienne, jeśli zastosujemy ogrzewanie podłogowe. Dzięki ogrzewaniu płaszczyznowemu nasz system grzewczy będzie także bardziej wydajny - punkty, które dotychczas odpowiadały za utratę ciepła - podłogi, sufity czy ściany - będą zajmowały się jego rozprowadzaniem. Ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia także odpowiednią wilgotność powietrza w domu oraz zapobiega konwekcji kurzu , co jest szczególnie ważne, jeśli znajdują się w nim np. małe dzieci lub osoby, cierpiące na schorzenia, związane z układem oddechowym. Ogrzewanie podłogowe lub generalnie płaszczyznowe stanowi także walor estetyczny - brak grzejników zapewnia większe możliwości aranżacyjne pomieszczeń.