Lubimy otaczać się przedmiotami, które wywołują  w nas pozytywne emocje. Będą to wszelkiego rodzaju meble i dodatki w postaci wazoników, figurek, ramek, kwiatów itp. Zrobimy wszystko, by w naszym mieszkaniu czuć się dobrze, by móc w nim wypocząć po pracy, wyciszyć się i czerpać ze zgromadzonych przedmiotów swojskość i bezpieczeństwo.

Praktyczne ozdoby

Najlepiej, gdy wszelkie ozdoby wypełniające nasz pokój nie tylko upiększają wnętrze, ale także służą nam w sposób praktyczny. Nie wychodzą z mody ozdobne poduszki, które dumnie opierają się o oparcie łóżka. Zmienia się jedynie ich styl. Dzisiejszym trendy okazały się poduszki, które mają na sobie poszewki boho (np. https://www.dekoori.pl/kolekcja/poszewki-boho). W wieku XIX styl boho pojawił się we Francji i symbolizował niezależność.

Francja jest kolebką mody, dlatego lubimy ściągać stamtąd wiele pomysłów. Poszewki boho są więc szyte na wzór dawnego ubioru cygańskiego pochodzenia czeskiego, ale osiadłych we  Francji. To od nich i ich stylu ubierania się przejęty został wzór i nazwa. Wszelkiego rodzaju frędzle, wzory geometryczne w kontrastowych kolorach czerni i bieli, oraz wełniane szarości to najczęstsze elementy w dzisiejszych poduszkach.

W poszewkach boho dominuje sznurek i włóczka lub wełna oraz gładkie bawełniane bądź lniane tkaniny, przeważnie występujące w dwóch barwach. Przeniesiony styl boho na poduszki uczynił nasz dom stylem wolności i praktyczności. Poduszki zdobią łóżko i jednocześnie służą do podparcia pleców lub głowy. Mogą z powodzeniem leżeć na dywanie albo opierać sie o ścianę, jeżeli lubimy odpoczywać na podłodze.

Czy tylko szarość, biel i czerń?

Dominującymi kolorami w stylu boho to kontrastowe odcienie. Nie tylko szarości, czerń i biel. Poszewki boho mogą być kolorowe, w brązach, czerwieniach, zieleni, żółci. Istotnym elementem są wszelkiego rodzaju frędzle, kocanki, pompony i wzory geometryczne. Mogą być wykonane ze sztywnej tkaniny lub włóczki. Pięknie prezentują się na nich mandale, które mają działanie uspokajające.

Ściegi włóczkowe to głównie lewy i prawy, tworzący kwadraty lub w całości poszewki boho są zrobione jednym ściegiem, ale w zamian wpleciony jest kolorowy wzór. Frędzle mogą być bezpośrednio na poduszce albo po jej bokach. Pomponiki i kocanki zwykle przytwierdza się na rogach poduszki lub ciągiem przy jej brzegach.

Niepowtarzalność

Pomysłów na wykonanie poszewki w stylu boho może być tak dużo, ilu artystów, którzy te dzieła tworzą. Możemy nawet my sami wykonać takie cudo, jeżeli mamy zmysł twórczy. Nie mając czasu na robótki ręczne, zawsze znajdziemy coś dla siebie w sklepie. Poduszki ładnie się prezentują, gdy poszewki boho są sztywne, nadają wówczas poduszce ładny niepognieciony kształt. Taki sam efekt osiągniemy, wykorzystując twardsze wypełnienie środka.