Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w nim spędza się najwięcej czasu odpoczywając i relaksując się. Aby to jednak było możliwe salon musi być urządzony komfortowo. Warto zatem zadbać o dodatki i elementy, które sprawią, że w salonie można poczuć się po prostu dobrze. Dobrym rozwiązaniem jest dywan. Ważne jest, aby dobrać go właściwie.

Wielkość dywanu

Jak wybrać dywan do salonu?Wybierając dywan pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Jednym z nich jest jego wielkość. Ta uzależniona jest z jednej strony od metrażu salonu, a z drugiej od stylu w jakim został urządzony. Jeśli pokój jest dość duży, wówczas pozwolić można sobie na dość spory dywan. Pamiętać jednak trzeba o kilku szczegółach. Dywan od drzwi dzielić powinno ok. 90 cm. Pozwoli to na ich swobodne otwieranie i zamykanie. Dobrze jeśli na dużym dawanie stoją dwie nogi foteli bądź sofy. Dzięki temu całość prezentuje się bardzo elegancko. Duże dywany idealnie sprawdzą się w salonach urządzonych w aranżacji klasycznej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych dywanów. Takie dywany mogą stanowić choćby elegancją podstawkę pod stolik kawowy. Małe dywany bardzo dobrze pasować będą w salonach urządzonych w stylu skandynawskim.

Wygląd dywanu

Rozmiar to jedno, ale kluczową sprawą jest wygląd dywanu. Jego kolor oraz wzór zawsze dopierane powinny być pod kątem aranżacji wnętrza. Jasne dywany mogą optycznie powiększyć salon. Jeśli komuś zależy na wrażeniu przytulności wybrać powinien dywan w ciemniejszych kolorach. Jeśli chodzi o wzory to dziś dużą popularnością pocieszą się wzory geometryczne. Dziś na rynku dostępne są dywany w wielu kolorach i wzorach. Wystarczy przejrzeć ofertę na dywaneo.pl, aby przekonać się jak dziś szeroka jest oferta dywanów.

Materiał wykonania

Wybierając dywan nie można zapomnieć o materiale z jakiego został wykonany. W przypadku salonu najlepiej sprawdzi się dywan o silikonowym spodzie oraz niskim runie. Taki dywan będzie przede wszystkim dość łatwy w czyszczeniu. Poza tym silikonowy spód sprawi, że nie będzie on przesuwał się po podłodze. Bardzo ważna jest także gramatura dywanu. Im jest on wyższa tym lepiej. Dywany o grubszej gramaturze są odporniejsze i trwalsze. Jeśli chodzi o sam materiał wykonania to wyróżnić można przede wszystkim trzy - wełna, wiskoza, jedwab oraz polipropylen, który polecany jest alergikom. Najważniejsze jest jednak, aby dywan cechowała wysoka jakość. Dlatego kupowany powinien być w dobrych sklepach, jak np. https://dywaneo.pl. W niejednym salonie spotkać można także dywany o miękkim i długim włosi. Tego typu dywany pięknie się prezentują. Mają jednak jedną wadę. Są dość trudne w czyszczeniu.