Optymalna wentylacja jest kluczowa w każdym budynku – dzięki niej można zapewnić stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, co powoduje, że są one to zużyte zastępowane jest świeżym. Ma to szczególne znacznie w przypadku przestrzeni narażonych na powstawanie nadmiernej wilgoci, na przykład kuchni czy łazienek, ale również są one stosowane w powiązaniu z nowoczesnymi rekuperatorami. Coraz większym powodzeniem w wentylacji cieszą się obecnie kominki wentylacyjne i wentylatory dachowe – czym się charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie?

Kominki wentylacyjne

Zasadniczo kominki wentylacyjne są bardzo wszechstronne – znajdują one zastosowanie zarówno jako elementy systemów wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej. Są one używane jako zwieńczenie indywidualnych kanałów wentylacyjnych i mocowane są na dachach budynków. Dzięki swojej budowie zapobiegają przedostawaniu się do środka wody i przeciwdziałają cofaniu się powietrza w kanałach wentylacyjnych.

Kominki wentylacyjne sprawdzają się jako element zakończenia przewodów kanalizacyjnych, zapewniając im odpowiednią wentylację, ale również z powodzeniem stosowane są jako elementy do wentylacji grawitacyjnej łazienek, wyrzutu powietrza z wielu pomieszczeń jednocześnie, także z central wentylacyjnych i wentylatorów wywiewnych.

Wentylatory dachowe

W przypadku wentylatorów dachowych mam do czynienia z konstrukcją podobną do kominka, ale wyposażona jest ona dodatkowo w wentylator podłączany do sieci zasilającej. Przeznaczone są do pracy ciągłej, ponieważ w przeciwnym przypadku mogłyby zamarznąć przy ujemnych temperaturach. Są przy tym ciche i wydajne. Istnieje możliwość regulacji ich prędkości obrotowej. Wentylatory te dostępne są w trzech wariantach – jako połaciowe, kominowe oraz stożkowe. Ich konstrukcja zapobiega przedostawaniu się do środka wody deszczowej.

Wentylatory dachowe znajdują zastosowanie jako elementy końcowe układów wentylacji wyciągowej w domach jednorodzinnych. Mogą być one wykorzystywane również w celu skutecznego usuwania powietrza z łazienek czy z okapów w kuchniach. Także stosowane są one powszechnie w pomieszczeniach użyteczności publicznej, sanitarnych, obiektach przemysłowych jak bary, restauracje, sklepy, magazyny, warsztaty, hale.

Zarówno kominki wentylacyjne, jak i wentylatory dachowe oferowane są w szerokiej gamie wariantów do wyboru – można dopasować je indywidualnie pod względem średnicy przewodu wewnętrznego oraz kształtu i wykończenia, a w ten sposób mogą one komponować się z wybranym kolorem pokrycia dachowego.

Sklep z instalacjami dachowymi Vilpe