Współczesne szafki łazienkowe produkowane są z różnych materiałów i odpowiednio przygotowane do funkcjonowania w wilgotnym i parnym otoczeniu. Do tych surowców należą m.in. szkło, metal, drewno, materiały drewnopochodne. Najważniejsze, aby surowce z natury chłonące wilgoć były odpowiednio zabezpieczone.

W łazience jest zupełnie inny mikroklimat niż w pozostałych pomieszczeniach domu. Stąd tak duża potrzeba odpowiedniej klimatyzacji. W łazience jest nie tylko wilgotno. Pomieszczenie jest również narażone na ciągłe różnice temperatur. Wybrane meble łazienkowe muszą być zatem dobrze zabezpieczone, aby nie chłonęły pary wodnej. Wszystkie elementy metalowe (okucia, gałki, wsporniki) koniecznie muszą posiadać warstwę chroniąca przed rdzewieniem. Powierzchnię mebli łazienkowych najczęściej pokrywa się lakierem poliuretanowym (w przypadku litego drewna lub płyty MDF) lub specjalną folią (która jednak jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne).

Rodzaje szafek

Nawet w małej łazience musi znaleźć się miejsce na szafkę, do której pochowamy wszystkie niezbędne kosmetyki. Pod względem montażu możemy wyróżnić kilka ich rodzajów:

-szafka wisząca - montowana na ścianie. Jej zaletą jest to, że nie zajmuje miejsca na podłodze. Nadaje się do wyższych pomieszczeń, w których nie będzie zasłaniać światła i przytłaczać wizualnie. Jeżeli szafka ma wisieć nad umywalką, warto wyposażyć ją w lustro. Dzięki temu z łatwością pogodzimy potrzebę posiadania mebla z funkcją lustra,

-szafka umywalkowa - jest dostosowana do umywalki, najczęściej wyposażona w armaturę. Nie posiada górnej półki. To najlepszy sposób, aby wykorzystać wolną przestrzeń pod umywalką,

-szafka stojąca - nie wymaga montażu do ściany, ponieważ stoi samodzielnie na podłodze. Można ją dowolnie przesuwać i dopasowywać. Wąski model świetnie wypełni przestrzeń, którą trudno zagospodarować innymi meblami.

Meble łazienkowe mogą być wyposażone w szuflady lub otwierane za pomocą drzwiczek. Te pierwsze przydadzą się do przechowywania drobniejszych rzeczy. Szafki z drzwiczkami oszczędzają miejsce i są odpowiednie do pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni.