Pakowne szafy z przesuwanymi drzwiami to doskonałe rozwiązanie dla niemal każdego mieszkania, zwłaszcza dla mniejszych mieszkań, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na przysłowiową wagę złota. Dzięki szafom przesuwanym wkomponowanym w wystrój sypialni czy przedpokoju możemy zrezygnować z wielu mniejszych mebli, a tym samym zachować jak najwięcej wolnego miejsca w salonie i innych domowych pomieszczeniach. Na co zwrócić uwagę, szukając takiej szafy i gdzie ją zainstalować?

Rozmiar szafy i jej funkcjonalność

[caption id="attachment_11836" align="alignleft" width="300"]Szafy przesuwne ze sklepu meble-bik.pl Zdjęcie ze strony meble-bik.pl[/caption]

Klasyczne szafy przesuwane to meble dedykowane do takich pomieszczeń jak sypialnie, pokoje dziecięce czy przedpokoje. Jeśli jednak nie znajdziemy w sklepie szafy idealnie dopasowanej do wymiarów pomieszczenia, w którym chcemy ją zamontować, zawsze możemy zdecydować się na zamówienie szafy pod wymiar. To bardzo ważne, by szafa przesuwana była dopasowana rozmiarem do wielkości pomieszczenia, w którym ją instalujemy. Najlepiej, jeśli da się ją zmieścić na jednej z wolnych ścian, na przykład pomiędzy ścianą narożną a futryną drzwi wejściowych. W ten sposób oszczędzamy miejsce i jednocześnie w optymalny sposób zagospodarowujemy dostępną przestrzeń, która w innym przypadku często pozostaje zupełnie niewykorzystana.

Jeśli zależy nam na dużej pojemności, warto zdecydować się na szafę wysoką, pod sufit. W tym przypadku, na górnych półkach szafy będziemy mogli przechowywać rzeczy rzadziej używane, a na dolnych te, których używamy na co dzień. Oczywiście szafa przesuwana powinna być również wyposażona w miejsce na wieszaki. Ciekawą opcją jest różnicowanie wysokości ułożenia drążków. Dla płaszczy czy sukienek potrzebujemy więcej miejsca, ale dla marynarek czy koszul wystarczy zaledwie około 100 cm wysokości. Co ważne, szafy przesuwane powinny być dość głębokie (minimum 55 cm). Dzięki temu zwiększa się ich pojemność, a przechowywane na drążkach ubrania się nie gniotą.

Gdzie instalować szafy przesuwane?

Najlepszym miejscem do montażu tego typu mebli są naturalne wnęki utworzone przez określony układ ścian. Jeśli w mieszkaniu mamy taką naturalną wnękę, warto rozważyć zakup szafy przesuwanej na wymiar – wtedy idealnie zagospodarujemy wolną przestrzeń wnęki. Gdy w mieszkaniu nie ma tego typu zakamarków, szafy przesuwane najczęściej dosuwamy do jednego z narożników. Dzięki temu szafa zajmuje mniej miejsca i możemy zdecydować się na zakup jej większej wersji. Szafy z drzwiami przesuwanymi najczęściej instalowane są na przedpokojach, w sypialniach i pokojach dziecięcych, ale jeśli dysponujemy niewielką kawalarką, taką szafę możemy zainstalować również w salonie.