Urządzając mieszkanie czy dom, często skupiamy się na meblach i ścianach, zupełnie pomijając temat oświetlenia. Jest to element, który nierzadko bywa wybrany “przy okazji”, kiedy tak naprawdę odgrywa ono w całej aranżacji kluczową rolę. Nawet najładniejszy zestaw mebli stworzony na wymiar specjalnie do naszego salonu, wypadnie blado bez odpowiedniego oświetlenia. Jak się zabrać za wybór lampy do salonu i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? O tym w dzisiejszym artykule!

Lampa do salonu - jaki rodzaj?

jak dobrać oświetlenie do salonu?

Naszą przygodę z wyborem lampy do salonu rozpoczynamy od fundamentalnego pytania, jaki rodzaj lampy wybrać? Obecnie sklepach takich jak https://megalampa.pl mamy do wyboru wiele modeli lamp począwszy od plafonów i kinkietów, przez lampy stojące i podłogowe na klasycznych lampach wiszących kończąc. Które spośród nich wybrać? Odpowiedź brzmi: to zależy. Po pierwsze nie zawsze da się wskazać jedno, optymalne rozwiązanie dla danego pomieszczenia. Często zdarza się tak, że aby uzyskać dobre, atrakcyjne oświetlenie będziemy zmuszeni do zakupu i montażu, aż trzech rozwiązań. Zasadniczo jednak wybiera się jedno oświetlenie główne, które stanowić będzie serce oświetlenia oraz oświetlenie pomocnicze, wykorzystywane podczas np. czytania książek, zabaw i oglądania telewizji.

Lampa wisząca, na co zwrócić uwagę?

Skoro już wiemy, że nie obejdzie się bez dwóch rodzajów oświetlenia, to warto zacząć wybór od oświetlenia głównego. Kupując lampę wiszącą, musimy dobrać odpowiednio moc jak i barwę oświetlenia. Jako że lampa wisząca stanowi zazwyczaj oświetlenie główne, to warto zdecydować się na mocne, jasne światło, najlepiej oparte na kilku żarówkach. W ten sposób będziemy mogli podzielić je na odrębne przełączniki, dzięki czemu zyskamy kontrolę i możliwość dostosowania oświetlenia do potrzeb. Jeżeli chodzi o barwę takiego światła to dobrze jest wybierać tę, jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła.

Oświetlenie boczne - kinkiet, czy lampa stojąca?

Wybierając oświetlenie pomocnicze zapewne dojdziemy do momentu, w którym trzeba będzie się zdecydować pomiędzy kinkietem a lampą stojącą. Oba rozwiązania mają wady i zalety i na dobrą sprawę nie da się wskazać faworyta. Dobór lampy znowu powinien w dużej mierze opierać się na pozostałych elementach aranżacji tak, aby, jak najlepiej się wpasować do pomieszczenia. Kinkiety oferują nam ładnie rozproszone światło, świetne, gdy nie chcemy korzystać z oświetlenia głównego i np. oglądamy telewizję, z kolei lampa stojąca doskonale sprawdzi się podczas czytania i wieczornego relaksu.