Dioda LED to naturalne skupienie promieniowania o niezwykle dużej żywotności. Nie nagrzewa się do wysokiej gorączki i stosuje niewiele energii elektrycznej. Ważny czynnik diody LED to półprzewodnik (kryształ), jaki prowadzi prąd jedynie w jakimś celu. Po ścianką skupienia promieniowania znajdują się dwie elektrody. Po podłączeniu dodatniego bieguna napięcia do anody, natomiast ujemnego do katody występuje transfer prądu.

Czym naprawdę jest dioda LED?

Reguła funkcjonowanie diody (LED) opiera się na działaniu rekombinacji przekaźników ładunku. Zjawisko to jest w półprzewodnikach jeśli elektron z pasma przewodnictwa idzie na jeden spośród wolnych bądź w paśmie walencyjnym, wskutek czego wychodzi elektron z pasma zarządzania oraz dziura z pasma walencyjnego. Podczas przebycia pobudza energia, jaka jest przekazywana w formie fotonów.

Dioda LED – jak funkcjonuje?

Działanie diody LED dla osób, jakie na co dzień niewiele mają wspólnego z prądem może być trudne. Rozpocząć należy od tego, iż w diodzie znajduje się połączenie dwóch półprzewodników, które mają inne ładunki – o takim połączeniu mówimy P-N. Przekaźnikami w owym wypadku są elektrony o ładunku ujemnym i dobre deficyty elektronów, jakie nazywane są dziurami czy wolnymi miejscami.

Od czego zależy odcień diody LED?

Odcień promieniowania wydawanego poprzez diodę zależy od typu półprzewodnika, z jakiego zrobione jest połączenie. Każdy typ półprzewodnika wymusza odmienny poziom energii dostarczanej poprzez elektron, czego efektem jest transmisja promieniowania o różnorodnych długościach fali. Określając typ produktu półprzewodnika, jesteśmy w stanie produkować diodę o danej barwie przekazywanego światła. Również typ domieszkowania w pewnym stopniu ma wpływ na odcień promieniowania wydawanego właśnie poprzez ledy.

Odcień światła LED – jak dobrać najlepszą barwę?

Jak działają ledy?Podstawowa gama barw sprowadza się do paru odcieni. Odcień światła, jakie wydają ledy zależy od zastosowanego półprzewodnika – zatem arsenku galu czy innej treści. Surowa barwa niebieska, żółta, zielona, pomarańczowa czy czerwona może się przekształcić w efekcie wdrożenia domieszki czy zabezpieczenia diody luminoforem. Zmiany w zakresie barwy świecenia są dopuszczalne także dzięki połączeniu kolorowych diod w żarówkach lub lampach. W tenże sposób można osiągnąć pomiędzy innymi światło białe, jakie dobrze się sprawdza do światła wielu rodzajów pomieszczeń. Teraz chcąc kupić oświetlenie tegotypu nie będziemy mieli z tym żadnego problemu, chcąc zakupić ledy w Poznaniu możemy wybierać spośród wielu sprawdzonych sklepów.