Przydomowy basen to z pewnością marzenie wielu osób. W ten sposób można się schłodzić w gorące dni czy po prostu zrelaksować, zażywając przy okazji ruchu i sportu. By było to jednak możliwe konieczne jest utrzymywanie czystości wody, która narażona jest na zanieczyszczenia i gromadzenie się na jej powierzchni pyłków. Jak tego uniknąć?

Chlorowanie

pompy basenowe

Jednym z podstawowych działań względem utrzymania czystości wody jest jej uzdatnianie z pomocą chloru, który zawdzięcza swoją popularność temu, iż jest stosunkowo tani, a jednocześnie skuteczny. Ogranicza on wpływ innych pierwiastków, dzięki czemu woda jest przejrzysta i ma ładny, błękitny kolor. Jednocześnie zabija też większość bakterii, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W niewielkich basenach często wykorzystuje się dozowniki, w których umieszczane są tabletki chloru. Jeśli chcemy uniknąć stosowania chemii basenowej to możemy sięgnąć po generator chloru, a więc urządzenie, które do jego produkcji wykorzystuje zwykłą, naturalną sól. Uzupełnieniem takiego generatora jest ozonator, który dodatkowo oczyszcza i odświeża wodę.

Pompa z filtrem

Wspomniane chlorowanie jest bardzo ważne, lecz nie wystarczy do utrzymania basenu w czystości. Wśród głównych elementów instalacji znajdują się zatem pompy basenowe, które zasysają wodę i wtłaczają ją do filtra, po czym oczyszczona woda uzupełnia z powrotem zbiornik. Podobny proces powtarzany jest nawet kilka razy w ciągu doby w przypadku bardzo dobrych urządzeń tego typu. Oprócz tego pompy basenowe są zbudowane w taki sposób by były odporne na korozję, wpływ chemii basenowej oraz wysoką temperaturę wody, więc nic nie powinno zakłócić ich działania. Zależnie od zapotrzebowania można znaleźć pompy basenowe przeznaczone do niewielkich zbiorników, jak i większych basenów. Te drugie będą oczywiście wymagały większej mocy, by utrzymać czystość wody. Zaletą pomp jest to, że oczyszczają one wodę z zanieczyszczeń o różnych wielkościach - zarówno większych liści czy włosów, ale też drobniejszych pyłków. Sam filtr z czasem stanie się mniej wydajny, więc trzeba go czyścić i okresowo wymieniać. Jeśli chodzi o jego rodzaje to wyróżnia się filtry węglowe oraz piaskowe - oba doskonale radzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami i są bardzo wydajne. Warto poszukać tutaj https://epompa.pl/pol_m_Dom-i-ogrod_Pompy_Pompy-basenowe-305.html

Akcesoria basenowe

W celu pełnego zadbania o swój przydomowy zbiornik dwie podstawowe metody czyszczenia wody można uzupełnić o działania podejmowane z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów, takich jak odkurzacze do basenu czy siateczki do wyłapywania większych zanieczyszczeń. Jeśli basen jest szczególnie narażony na wpadanie do niego różnych odpadów (choćby gdy rosną przy nim drzewa) to można się pokusić o przesłanianie go specjalną pokrywą.