Jeśli posiadamy zwierzęta hodowlane, które wypasają się na swobodnie na pastwiskach dobrym pomysłem będzie stworzenie ogrodzenia elektrycznego. Dzięki niemu zwierzęta będą mogły swobodnie poruszać się po naszej działce jednocześnie nie wychodząc na inne. Dodatkowo, taki elektryczny płot zabezpiecza przed wchodzeniem zwierzyny dzikiej na obszar pastwiska. Poniżej dowiesz się jak krok po kroku zrobić własne elektryczne ogrodzenie.

Przygotowanie terenu i instalacja słupków

izolator do pastucha

Przede wszystkim miejsca, w których ma przebiegać płot muszą być dokładnie wykoszone. Jakakolwiek roślinność w bliskim otoczeniu pastucha elektrycznego będzie powodować przebicia, co za tym idzie obniżenie efektywności. Po odpowiednim przygotowaniu terenu możemy przejść do wkopywania słupków. Należy wybierać drążki wykonane z drewna wysokiej jakości, zaimpregnowane i odporne na starzenie. Pamiętajmy, żeby na początku zamieścić słupki na narożnikach, na rozpoczęciu i zakończeniu pastucha. Słupki początkowe i końcowe powinny być mocno wkopane w ziemię, na minimum 50 cm. Całkowita długość przed wkopaniem powinna wynosić 170-220 cm w zależności od potrzeb.

Montaż izolatorów

Następny krok to montaż izolatorów. Izolatory do pastucha spełniają funkcje podtrzymywania i izolowania elementów przewodzących. Montujemy je na słupku początkowym i końcowym przy użyciu linki stalowej, która będzie służyć za przewód. Cała konstrukcja musi dobrze się trzymać, bo będzie jeszcze naciągana. Potrzebne będą jeszcze łączniki do linki, drutu i plecionki. Gdy poradzimy sobie z mocowaniem, możemy przejść do rozwijania linki po linii ogrodzenia.

Drążki z tworzywa sztucznego

Kolejny etap to umieszczenie drążków z tworzywa sztucznego. W zależności od przeznaczenia ogrodzenia paliki mogą się różnić. Tutaj nie będzie problemów z ich wbijaniem, ponieważ mają nóżkę ułatwiającą wbijanie w ziemie. Słupki takie wbijamy co 5 metrów jeśli teren jest płaski. W przypadku górzystości terenu wbijamy je bliżej siebie. Na koniec tego etapu należy przeprowadzić linkę przez wszystkie słupki.

Naciągnięcie ogrodzenia

Wykorzystujemy do tego specjalny napinacz i kierownicę. Napinacz nakładamy na linkę, a kierownicę łączymy z napinaczem. W ten sposób linka w łatwy sposób ulega naprężeniu.

Przejście i elektryzator

Teraz należy zamontować przejście bramowe W tym celu zawieszamy sprężynę, podłączamy bramowe izolatory do pastucha. Należy pamiętać o zakopaniu przewodu izolowanego w ziemię aby zapewnić działanie ogrodzenia podczas otwierania bramy. Na zakończenie prac zajmiemy się ochroną elektryzatora przed piorunami. W tym celu używamy odgromnika. Podłączamy go do elektryzatora i bolca uziemiającego, który jest wbity w ziemię. Uruchomiamy elektryzator i gotowe. Nasz pastuch elektryczny jest gotowy do działania.