Zapewne większość z nas stara się, aby dom był dobrze zabezpieczony przed włamywaczami. Najczęściej w tym celu montujemy drzwi antywłamaniowe a razem z nimi podwójne zamki. Okazuje się jednak, że coraz częściej nawet to nie wystarcza, aby czuć się w pełni bezpiecznie. Technika idzie do przodu a razem z nią także pomysłowość złodziei, którzy są gotowi na wiele, byle tylko osiągnąć swój cel. Dlatego też warto rozważyć zamontowanie alarmu, który w pore ostrzeże nas o zagrożeniu oraz będzie działał odstraszająco na amatorów cudzej własności. Jak wybrać odpowiedni system do zabezpieczenia domu?

Czym jest system alarmowy i z czego się składa?

alarm do domuAlarm do domu to nie tylko migająca czerwona lampka, która wykrywa ruch oraz dźwięk. Na system składa się kilka elementów, które ay były skuteczne, muszą mieć zapewnioną swobodną komunikację między sobą. Podstawowym urządzeniem jest centrala alarmowa. Można wręcz powiedzieć, że jest ona mózgiem całego systemu. Jej główne zadania to odbieranie sygnałów z czujek, przetwarzanie ich oraz bieżące sygnalizowanie ich stanu. Bardziej zaawansowany alarm do domu może być wyposażony w centralę, która posiada dodatkowe funkcje, takie jak obsługa oprogramowania za pomocą telefonu komórkowego czy zapamiętywanie zdarzeń (między innymi uzbrajania i rozbrajania alarmu).

Kolejny element to czujka ruchu. Jest ona niezbędna, aby wykryć ruch, dzięki czemu alarm zostanie wzbudzony. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników, dzięki czemu każdy znajdzie model optymalnie spełniający aktualne potrzeby. Do najpopularniejszych należą czujki podczerwieni, wibracyjne, ultradźwiękowe czy mikrofalowe. Alarm do domu musi być wyposażony również w manipulatory. Umożliwiają one komunikację z centralą a przez to kontrolę nad nią. Dzięki temu możliwe jest bieżące sprawdzanie informacji o alarmach oraz awariach. Ostatni element to sygnalizator, czyli urządzenie które "informuje" o pojawieniu się zagrożenia w formie akustycznej, optycznej lub akustyczno-optycznej.

Od czego zacząć wybieranie alarmu?

Na samym początku, kiedy decydujemy się na alarm do domu warto zadać sobie pytanie o typ aktywności, jaki chcemy wykrywać. Jeśli zależy nam na wykrywaniu ruchu, najlepszym rozwiązaniem będą systemy wyposażone w czujniki podczerwieni. Ich działanie w głównej mierze opiera się na pomiarze temperatury otoczenia. Ponadto, na rynku dostępne są czujki do wykrywania otwarcia okna/drzwi oraz do wykrywania pożaru. To właśnie wybór rodzaju czujnika powinien być zatem punktem wyjściowym do zakupu całego systemu. Duży wybór i więcej informacji możemy znaleźć m.in. na stronie: https://erdaelectronic.com/pol_m_Zestawy-alarmowe_Alarmy-bezprzewodowe-gsm-do-domow-apartamentow-166.html.