W przydomowych instalacjach wodociągowych powszechnie stosowane są zestawy hydroforowe. Zapewniają one stałe ciśnienie wody w kranie. Niezwykle ważnym elementem hydroforów są zespoły pompowe.

Konstrukcja

pompa głębinowa

Za pompowanie wody w zestawie hydroforowym odpowiada zazwyczaj głębinowy zespół pompowy. Jest to pompa głębinowa zamontowana na silniku elektrycznym w układzie pionowym. W dolnej części znajduje się silnik zatapialny (głębinowy), na nim zabudowany jest korpus łącznikowy (zwany również korpusem ssawnym). Dalej zamontowane są poszczególne stopnie pompy, czyli korpus z kierownica i obracający się wewnątrz wirnik. Pompa głębinowa zakończona jest  zaworem zwrotnym i korpusem tłocznym. Dzięki niemu można połączyć cały zespół za pomocą kołnierza (kryzy) z rurociągiem tłocznym. W mniejszych pompach zwykle zamiast zakończenia kołnierzowego stosuje się zakończenie gwintowane. Pompa głębinowa ma konstrukcję wielostopniową. Oznacza to, że dokładając w szeregu kolejne stopnie (korpus, kierownica, wirnik) można zwiększać ciśnienie przy stałej wydajności. Cały układ wirujący pompy połączony jest z silnikiem osiowo, za pomocą sprzęgła (znajdującego się w korpusie ssawnym). Ciekawa jest konstrukcja samego silnika głębinowego. W przeciwieństwie do klasycznych silników elektrycznych nie posiada on układu chłodzącego w postaci żeberek i przewietrznika. Zewnętrznie silnik wygląda jak gładka rura. Ciepło powstające podczas pracy odprowadzane jest przez obudowę wprost do pompowanego medium. Aby jeszcze usprawnić odprowadzeni ciepła z uzwojenia na obudowę, wewnątrz silnik jest… zalany mieszaniną wody i glikolu. Pozwala na to wykorzystanie w uzwojeniu specjalnego drutu nawojowego, ze wzmocnioną izolacją.

Zastosowania

Dzięki swojej smuklej konstrukcji pompy głębinowe pozwalają na duże oszczędności podczas budowy studni, ponieważ wystarczy wykopanie otworu studziennego o małej średnicy, a nad studnią nie ma potrzeby budowania dodatkowych konstrukcji. Same pompy są zunifikowane – rozróżnia się je ze względu na średnicę, więc nie ma potrzeby dostosowywania studni pod pompę konkretnego producenta. Ułatwia to również wymianą w przypadku awarii. Jednak te nie zdarzają się zbyt często, ponieważ pompa głębinowa dzięki prostej konstrukcji charakteryzuje się niezawodnością. Ale przydomowe hydrofory to tylko jedno z wielu miejsc, gdzie znajdują zastosowanie pompy głębinowe. Szeroko stosowane są w kopalniach, zarówno podziemnych jak i odkrywkowych. W obu przypadkach zachodzi potrzeba odwadniania terenu wydobycia. Stosowane są również w szybach naftowych, przemyśle a nawet przy produkcji piwa (czerpanie wody warzelniczej).