Wielu wielkich polityków przewinęło się przez ten świat. Ale chyba żaden nie dokonał następujących dwóch rzeczy jednocześnie: reinkarnować we wzór haftowy oraz zagościć w domach większości Polaków.

Czym jest haft wenecki?

Wstęp trochę na wyrost, ale mimo wszystko chyba każdy kojarzy te przypominające nieco pajęczynę ze względu na wycięte skrawki materiału, słowem ażurowe, serwety i obrusy zdobiące, zwłaszcza w święta, meble salonu. Wycięte w ten sposób skrawki tworzą przeróżne wzory wyróżniające się wielkością, kształtem, a nawet kolorem obszytej krawędzi brakującego materiału. Skoro już udowodniono, że to rzecz znajoma przejść należy do nazwy zawierającej nazwisko słynnego francuskiego męża stanu. Haft wenecki, inaczej haft Richelieu był przez kardynała Armanda-Jean du Plessis de Richelieu bardzo ceniony. Haft to sposób ozdabiania tkanin. Właśnie dlatego serwety, które wcześniej opisano wykonano jako haft Richelieu. Ozdoba to jednak nie jedyne zastosowanie tej pięknej kompozycji. Za pomocą haftu Richelieu tworzone są ubrania i to na masową skalę. Haft jest w tym przypadku albo jedynie dodatkiem albo motywem przewodnim. Haft Richelieu stosuje się także do wykonywania pięknych obrusów (wiele ich wzorów możemy znaleźć np. tutaj: https://e-obrus.pl/pol_m_Kolekcje_Haft-Richelieu-319.html).

Haft stary, a na nowo inspiruje

W sieci, i zresztą nie tylko bo od 1992 roku wychodzi cyklicznie pismo Haft Richelieu, pełno wyśmienitych wzorów w jaki sposób można wykonać koronkową ozdobę. Skoro haft Richelieu jest wciąż obiektem zainteresowania to może warto by zrobić zgodnie z jego założeniami jakiś przedmiot samodzielnie? Aby wykonać haft potrzebne jest tkanina, najlepiej bawełniana - wtedy będzie oldskulowo - oraz jakiś wzór. Następnie należy wyrysować na tkaninie ów wzór i wyciąć elementy będące niejako poza wzorem. trzeba pamiętać, że musi istnieć zarówno krawędź wewnętrzna jak i zewnętrzna takiego wzoru. Potem, za pomocą igły i nici należy obszyć wszystkie brzegi materiału. W ten sposób powstanie piękna dekoracja mogąca posłużyć jako wprost ozdoba czyjegoś domostwa, a może to być również prezent. Ktoś może również pomyśleć o założeniu swojego własnego sklepu z haftami Richelieu. Zaletą haftu Richelieu jest możliwość własnoręcznego wykonania wzorów. Przecież skoro przerysowując wzór de facto szkicujemy obraz, to niby dlaczego na przykład nie naszkicować pięknego serca lub miłosnego napisu: kochasz mnie jeszcze Anno pod spodem domini 2020? Okazuje się nawet, że haft Richelieu traktowany jako wzór może posłużyć nie tylko w krawiectwie. Istnieje metoda delikatnego wycinania w skorupce jajka wzorów opartych na założeniach haftu weneckiego kształtów. Haft Richelieu znalazł również drugie ja przy projektowaniu mebli oraz ścian. Być może nawet więzienne kraty są wykonane w tym stylu. Podsumowując, haft wenecki nie zna granic!