Większość osób korzysta z doniczek z tworzyw sztucznych, natomiast na popularności zyskują alternatywy w postaci wariantów torfowych, wygodnych i ekologicznych. Czym się charakteryzują i czemu warto po nie sięgnąć?

Z czego są wykonywane?

Pomimo swojej nazwy doniczki torfowe wykonywane są zwykle tylko w połowie z torfu, a reszta to masa celulozowa lub pulpa drzewna. Oczywiście proporcje mogą być tutaj nieco odmienne, więc na rynku dostępne są różne produkty tego typu (wiele rodzajów możemy przejrzeć  np. na stronie: https://www.top-growshop.pl/pol_m_Doniczki-Tace-i-Zbiorniki-Ogrodnicze_Doniczki-Torfowe-184.html), także z większą zawartością samego torfu. Oprócz tego wykorzystuje się też wapno, co ma zapewnić odpowiedni odczyn pH doniczki, dostosowany do sadzonych roślin. Po przygotowaniu takiej masy, doniczki torfowe są formowane metodą prasowania, podczas której można im również nadać pożądany kształt. Zwykle jest to podstawowa, kwadratowa lub okrągła forma, choć można też spotkać inne kształty. Dostępne są również różne rozmiary, a także doniczki pojedyncze lub zespolone.

Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

doniczki torfowe

W praktyce doniczki torfowe wykazują kilka punktów, które dają im przewagę nad wersjami z tworzyw sztucznych. Są to dość tanie produkty, więc zakup nowych okazuje się zwykle mniej obciążający niż koszty utrzymania wersji wielorazowych. Te drugie trzeba bowiem gdzieś trzymać, gdy nie są akurat wykorzystywane, a przed kolejnym użyciem starannie czyścić i dezynfekować. Nie ma również ryzyka dotyczącego ewentualnych chorób. Przede wszystkim korzyści są jednak widoczne dla samych roślin. Kiełkujące nasiona mają dużo lepszy dostęp do powietrza, a przez ograniczoną powierzchnię mają też zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża. Same ścianki mogą być też spenetrowane przez korzenie, więc nie dochodzi do ich skręcania się czy hamowania rozwoju roślin, tak jak może to mieć miejsce przy sztucznym odpowiedniku, który ogranicza system korzeniowy. Same doniczki torfowe są w pełni biodegradowalne, więc rozwijające się rośliny można przesadzać do docelowych miejsc razem z nimi. To nie tylko oszczędność czasu i wygoda dla osoby zajmującej się takim przesadzeniem, ale też kolejna korzyść dla samej rośliny. Przy jej wyjmowaniu z tradycyjnej doniczki zwykle dochodzi do mniejszych lub większych uszkodzeń korzonków, przez które roślina musi się potem regenerować, co spowalnia jej dalszy rozwój. Takie doniczki są produktami ekologicznymi, które dzięki wykonaniu z naturalnych składników, ulegają całkowitemu rozkładowi, co sprzyja środowisku naturalnemu. Warto przy tym zaznaczyć, że sam rozkład takiej podstawki użyźnia jednocześnie daną glebę, gwarantując dodatkowe składniki odżywcze dla samej osadzonej w nowym miejscu rośliny.