Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów fototapet, które możemy dobierać zależnie od potrzeb oraz finansów. Wszystkie mają inne właściwości, dlatego zanim dokonamy wyboru podyktowanego chęcią zaoszczędzenia czy gustem, dobrze jest zapoznać się z możliwościami konkretnych rodzajów fototapet. Wśród nich znajdziemy nie tylko fototapety samoprzylepne, ale również winylowe czy specjalnie przygotowane z powierzchnią laminowaną.

Weźmy na warsztat fototapety samoprzylepne. Obecnie są one wykonywane w formie foliowych naklejek, przez co nie tylko mają różną jakość, ale również są stosunkowo najtańsze z obecnych na rynku produktów. Co więcej, ich wybór jest ogromny, dlatego każdy kupujący jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Ich wielkość jest urozmaicona, a wiec nadadzą się zarówno na duże powierzchnie – wówczas przygotowane są w kilku arkuszach – jak również na mniejsze.

Jakoś takich fototapet w wydaniu foliowym zależy przede wszystkim od gramatury powierzchni, na których są nadrukowywane, a także technologii wykonania druku. Najlepsze i najtrwalsze są zwykle droższe od reszty, ale dają również lepsze efekty wizualne. Trzeba mieć na uwadze, że fototapet samoprzylepnych nie można czyścić tak intensywnie jak np. fototapet winylowych, jako że mogą one się szybko zniszczyć czy odejść od ściany. Jednocześnie jednak, jeśli stwierdzimy, że interesuje nas zmiana wystroju wnętrza – z łatwością zdejmiemy taką fototapetę z danej powierzchni.

Dobrze jest mieć świadomość, że zastosowanie fototapet samoprzylepnych nie ogranicza się wyłącznie do ścian. Choć tutaj są stosowane najczęściej, to jednak mogą również być naklejone na fronty mebli czy drzwi i okna, w formie gustownych ozdób jednocześnie ograniczających widoczność z zewnątrz. W takim przypadku trzeba tylko podążać za instrukcjami producenta, jeśli chodzi o montaż; fototapety samoprzylepne na różnych powierzchniach montuje się zwykle różnymi metodami, aby nie tylko dobrze się prezentowały, ale również były trwałe i nie odkleiły się przy byle okazji.