Coraz niższe temperatury na zewnątrz skutecznie zniechęcają nas do spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Zamiast tego wolimy się rozsiąść z dobrą książką, na wygodnym fotelu w ciepłym, nagrzanym salonie czy pokoju. No ale ciepło nie bierze się znikąd i jeżeli nie posiadacie ogrzewania centralnego, to z pewnością temat dzisiejszego poradnika was zainteresuje. Dziś porównamy ze sobą trzy rodzaje opału i odpowiemy, który z nich jest relatywnie najlepszy. Węgiel, pelety czy może ekogroszek? Wyjaśniamy!

Rodzaje opału

węgiel sztygar

W dzisiejszych czasach wybór towarów i usług na rynku jest przeogromny i dotyczy to każdej z dziedzin handlu i przemysłu, również sektora materiałów grzewczych. Obecnie na skupach możemy nabyć tak popularne paliwa stałe, jak ekogroszek, pelety czy znany wszystkim klasyczny węgiel. I jak ten ostatni nie budzi w nas żadnych wątpliwości tak kwestia tego, czym są pelety lub ekogroszek, dla niedoświadczonych osób może być wcale nieoczywista.

Śpieszymy z wyjaśnieniem

Pelet to chyba najbardziej ekologiczne odnawialne paliwo w postaci granulatu z trocin drzewnych sprzedawanych na worki. Charakteryzuje je stosunkowo dobra wydajność opałowa na poziomie 19 500 kJ/kg oraz niezwykle mała zawartość popiołu nieprzekraczająca pół procenta. Ekogroszek z kolei to w dużym logicznym skrócie ulepszona forma węgla. Powstaje on w procesie oczyszczania klasycznego wysokokalorycznego węgla. Ekogroszek charakteryzuje się niską zawartością siarki (nieprzekraczającą 1%), wysoką wydajnością cieplną oraz stosunkowo niską zawartością popiołu (<12%).

Który opał wybrać?

Skoro już wiemy, jakiego rodzaju opał mamy do wyboru przyszedł czas na wybranie tego, który znajdzie swoje miejsce w naszym przydomowym kotle. Wiele wskazuje na to, że to ekogroszek, a w szczególności węgiel Sztygar stanowi najbardziej optymalny wybór. Dlaczego? Otóż pomimo tego, że pelet jest znacznie bardziej ekologiczny od węgla, a jego cena jest do ceny węgla porównywalna, to jeżeli chodzi o wydajność nie jest już tak kolorowo. Pelet ustępuje w tej kwestii ekogroszkowi, a co za tym idzie wymusza na nas spalenie większej ilości paliwa, w celu wygenerowania tej samej ilości ciepła. Lepiej jest więc kupić Węgiel Sztygar, który pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, właśnie przez swoją wysoką wydajność opałową i pomimo tego, że nie jest on tak ekologiczny, jak pelet to powoduje znacznie mniej zanieczyszczeń niż węgiel zwykły, czy nielegalnie spalane śmieci na masową skalę.