Styropian to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie przede wszystkim jako izolacja termiczna. Takie rozwiązania ma bardzo wiele zalet i zapewnia bardzo skuteczne zatrzymywanie ciepła w budynku. Jednocześnie w niektórych sytuacjach warto zastanowić się nad skorzystaniem z ciekawej alternatywy jaką jest styrodur.

Płyty styroduru wytwarza się z tego samego materiału, z którego powstaje styropian, jednak w czasie produkcji stosuje się zupełnie inne metody. Dzięki temu powstają płyty charakteryzujące się dosyć dużą trwałością. Styropian doskonale sprawdza się w roli izolacji, jest jednak stosunkowo kruchy i łamliwy, dlatego nie znosi dobrze dużych obciążeń mechanicznych. Jednocześnie na dłuższą metę może okazać się niezbyt odporny na działanie wody. Dlatego w niektórych zastosowaniach znacznie lepiej sprawdzają się twardsze rozwiązania, które są zdecydowanie bardziej odporne na takie czynniki.

Kiedy używanie styroduru może przynieść dobre rezultaty? Ten materiał będzie bardzo dobrym wyborem na przykład jako izolacja posadzki w garażu, czyli tam, gdzie podłoże będzie narażone na dosyć duże obciążenia mechaniczne. Warto także zastanowić się nad wykorzystaniem tego rozwiązania do zabezpieczenia ścian piwnicy, a także fundamentów budynku, ponieważ te części konstrukcji są wystawione na działanie wilgoci. Z podobnych powodów twarde płyty mogą okazać się przydatne na odkrytych tarasach, gdzie również będą narażone głównie na działanie dużych ilości wody.

Oczywiście nie ma konieczności stosowania styroduru w każdym przypadku i zwykły styropian dobrze sprawdza się w wielu zastosowaniach. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach wykorzystanie twardszego i bardziej odpornego materiału będzie bez wątpienia korzystnym wyjściem i przyniesie bardzo dobre rezultaty. Twardsze płyty są większym wydatkiem, jednak stanowią dobrą inwestycję i mogą okazać się przydatnym rozwiązaniem, dlatego na pewno warto brać pod uwagę ich wykorzystanie w czasie budowy.