Izolacja termiczna ścian zewnętrznych w budownictwie jest już od wielu lat standardem. W budynku posiadającym taką izolację o wiele łatwiej utrzymać komfortową temperaturę, tak podczas mrozów, jak i w czasie upałów. Jednakże o ile jeszcze do niedawna najpopularniejszym materiałem stosowanym w tym celu był styropian, o tyle obecnie coraz częściej stosuje się styrodur, czyli polistyren ekstrudowany ("styrodur" to nazwa potoczna, którą zarejestrował jeden z jego producentów – firma BASF). Poniżej wyjaśniamy, gdzie tkwi źródło popularności styroduru.

Styropian jest znany ze swojej łamliwości i kruchości. Co ciekawe, jego znacznie poważniejszą i zarazem mniej znaną wadą jest słaba odporność na długotrwałe oddziaływanie wody. Permanentne wystawienie na wilgoć powoduje, że styropian przesiąka wodą, co znacząco zmniejsza jego działanie izolacyjne. Ten problem rozwiązuje styrodur, który podobnie jak styropian jest pochodną polistyrenu. Obydwa materiały różnią się jednak metodą produkcji. Mają zbliżone właściwości chemiczne i termiczne, niemniej styrodur jest znacznie twardszy od swojego starszego brata, a wobec tego bardziej wytrzymały i – last but not least – całkowicie odporny na wodę.

Stosowanie styroduru jest szczególnie zalecane przy izolacji fundamentów, ponieważ są one najbardziej narażone na kontakt z wodą, a równocześnie ich szczelność ma bardzo istotny wpływ na termoizolację budynku. Styrodur jest także odporny na korozję biologiczną i organiczne kwasy glebowe. Podobnie uzasadnia się wykorzystanie styroduru do izolacji podłóg położonych bezpośrednio na gruncie (np. w garażu), ścian wilgotnych pomieszczeń, a także odkrytych tarasów i płaskich dachów odwróconych (np. jeśli chcielibyśmy mieć trawnik na dachu). Styrodur przyda się również wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na zbytnie pogrubienie ściany, ponieważ ma on wysokie parametry termoizolacyjne już przy relatywnie niewielkiej grubości. Stosowanie tego materiału nie jest natomiast konieczne w przypadku izolowania elewacji budynku, chyba że któraś z jego ścian jest wyjątkowo silnie narażona na "zacinający deszcz".

Polistyren ekstrudowany jest oczywiście znacznie droższy od styropianu, niemniej przedstawione powyżej fakty przekonują, że warto w niego zainwestować. Wydane pieniądze z pewnością zwrócą nam się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.