Dobre maniery przy stole są bardzo ważne. Savoir-vivre dotyczy to nie tylko osób siedzących przy stole, ale także tych, które nakrywają do stołu. Oprócz ułożenia na nim w odpowiedni sposób obrusu, naczyń i sztućców, niezwykle ważne jest także to by znalazły się tam serwetki bawełniane, lniane lub papierowe.

serwetki bawełnianeSłużą one do wycierania zabrudzonych w trakcie posiłku ust i palców. Należy pamiętać o dostosowaniu wyboru serwetek określonego rodzaju do odpowiedniej okazji oraz o ich właściwym ułożeniu i użytkowaniu.

Dostosowanie serwetek do okazji

W przypadku zwykłego spotkania przy stole w gronie najbliższej rodziny lub w gronie znajomych, w związku z obiadem lub kolacją, zdecydowanie wystarczające będą serwetki papierowe. Są to tanie serwetki jednorazowe, które po skorzystaniu z nich po prostu wyrzuca się do kosza. Ważniejsze okazje, jak chociażby uroczystości rodzinne, przyjęcia czy święta wymagają zastosowania nieco bardziej wytwornego rozwiązania jak serwetki lniane lub serwetki bawełniane. Dostępne są one w różnej kolorystyce i specjalnych wzorach dostosowanych do konkretnej okazji. Ułożenie serwetki na stole i jej używanie W prawidłowy sposób serwetka powinna zostać położona po lewej stronie talerza tuż za sztućcami lub też na talerzu do zakąsek. Może ona znajdować się w pozycji leżącej, jak i stojącej. Zasiadając do posiłku, zgodnie z zasadami savoir-vivre, serwetkę należy położyć na kolanach. Każdorazowo po użyciu serwetki w trakcie posiłku, trzeba ją odłożyć na kolana. Po zakończeniu posiłku, serwetkę należy z powrotem umieścić po lewej stronie talerza. Przy używaniu serwetki należy pamiętać o tym by nie wycierać nią całych ust, a jedynie ich kąciki i to najlepiej boczną częścią serwetki. Zabronione jest także używanie takiej serwetki do innych czynności, jak chociażby wycieranie spoconego czoła, oczyszczanie nią nosa lub też brudnych naszym zdaniem szklanek i sztućców. Takie zachowania są przejawem nietaktu, szczególnie jeśli wykorzystuje się do nich serwetki bawełniane lub lniane.