Większość ogrodów traci swój urok, gdy zapada zmrok. Jednakże twój ogród może cieszyć twoje oko i być świetnym miejscem na relaks nawet w późnych godzinach wieczornym. Wystarczy, że zainstalujesz oświetlenie ogrodowe. Oczywiście wszelkiego rodzaju punkty oświetleniowe będą widoczne również w dzień, dlatego projekt oświetlenia warto dobrze przemyśleć.

Część lamp do instalacji na zewnątrz może również pełnić funkcję ozdobną, a zakupić można modele o dość prostej budowie, jak i również w stylu retro posiadające bogate zdobienia. Podstawowym rodzajem oświetlenia do ogrodu są lampy wolnostojące. Istotne jest ich ułożenie w taki sposób, aby zapewniały w miarę zrównoważone oświetlenie ogrodowe, obejmujące zasięgiem cały teren. Na rynku dostępne są lampy zasilane z sieci elektrycznej, oraz solarne, które ładują swoje akumulatory w ciągu dnia. Te drugie pozwolą na oszczędzenie dużej ilości energii elektrycznej, lecz nie zapewnią dużej mocy światła. Dodatkową ich wadą jest konieczność wymiany akumulatorków co kilka lat. Część osób posiada w ogrodach miejsca z których często korzysta, na przykład altany.

Do ich oświetlenia z powodzeniem można wykorzystać podwieszane kinkiety, które odporne są na wilgoć i niskie temperatury. Przy ich wyborze należy pamiętać, że część modeli może pracować jedynie pod zadaszeniem, ze względu na niewystarczającą szczelność oprawy.