Wiele osób uważa, że firany to babcina zaszłość, która powinna zostać zapomniana i zastąpiona czymś innym. Ale trudno zgodzić się z ich zdaniem, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że współczesne, nowoczesne firany wyglądają zupełnie inaczej niż te, które wieszały w oknach nasze babcie, czy mamy.
To całkowicie nowoczesna stylistyka i stylizacja nie przypominająca w 100 procentach tradycyjnego wyglądu firan, choć nawiązująca do niego dość mocno.

Jednym z przykładów nowoczesnych firan, są firany panelowe, zwłaszcza te, o modyfikowanej długości. Nawiązują i mocno korespondują z firanami tradycyjnymi, jednak możliwości jakie daje ich zawieszenie w oknie, są o wiele większe. Przede wszystkim dają większą ilość możliwych kombinacji w sposobie powieszenia ich, czy nawet przyozdabiania.

Firanki nowoczesne to jednocześnie nowoczesna aranżacja wnętrza, nadająca mu nietuzinkowego wyglądu. Kapitalnie wyglądają np. nowoczesne firany w oknach kuchennych, choć nieźle wygląda i salon, czy sypialnia przyozdobiona w ten sposób. To masa możliwości do aranżowania pięknych wnętrz.