Czy sztuczne choinki są ekologiczne?

Wiele osób odpowiedziałoby na to pytanie twierdząco, ponieważ ekologia kojarzy nam się się zwykle ze sprzeciwem wobec wycinania drzew tylko po to, aby po świętach wyrzucić je na śmietnik. Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest jednak oczywista.

sztuczne choinkiZdaniem ekologów, sztuczne choinki mogą być bardziej szkodliwe dla środowiska niż choinki naturalne, ponieważ ich produkcja wymaga zastosowania materiałów takich jak gaz czy ropa naftowa. Z kolei ich przetwarzanie powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wprawdzie sztuczne choinki wykonane z PCV mogą nam służyć przez wiele lat, niemniej kiedy w końcu trafią na śmietnik, ich rozkład będzie znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska, niż rozkład choinek naturalnych.

Za choinkami żywymi przemawia także fakt, że wbrew obiegowej opinii nie są one po prostu "kradzione z lasu", lecz uprawiane na specjalnych plantacjach. Rozkład takiej choinki jest bardzo szybki. Istnieje także możliwość zasadzenia jej w ogródku. Ekologiczność sztucznych choinek staje więc pod dużym znakiem zapytania.