Fototapeta z własnym zdjęciem to coraz częściej wdrażany w życie pomysł na dekorację wnętrz. Oczywiście jest to efekt masowej popularności zaawansowanego technicznie sprzętu fotograficznego. Zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości można robić już przy użyciu średniej klasy smartfonów lub kieszonkowych aparatów cyfrowych. Ogromna pojemność dysków twardych w komputerach pozwala na gromadzenie tysięcy zdjęć. W efekcie prawdopodobieństwo, że zechcemy mieć jedno z nich w powiększonym formacie na którejś ze ścian naszego domu jest o wiele większe, niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Zazwyczaj przyjmuje się, że jeden piksel może pokrywać maksymalnie jeden milimetr powierzchni tapety. Przykładowo, jeśli nasze zdjęcie ma rozdzielczość 4000x3000 pikseli, to maksymalna wielkość fototapety, jaką możemy z niego uzyskać, wynosi 4x3 metry. Oczywiście sporo zależy także od tego, co dokładnie nasze zdjęcie przedstawia i w jakim kontekście ma zostać osadzone. Jeżeli na przykład nasze mieszkanie jest utrzymane w tradycyjnej bądź rustykalnej stylistyce, to możemy świeżo zrobione zdjęcie obrobić w programie graficznym, tak aby nasza fototapeta wyglądała na reprodukcję starej sepii. Możliwości jest tutaj mnóstwo; ogranicza nas wyłącznie własna wyobraźnia. Oczywiście fototapeta z własnym zdjęciem w formacie 4x3 metry nie pokryje większych ścian w całości, niemniej specjaliści od dekoracji wnętrz pozytywnie wypowiadają się także o fototapetach przykrywających ścianę jedynie częściowo. Resztę ściany zawsze możemy zagospodarować stawiając tam jakiś mebel. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie skadrować ani obrobić zdjęcia na komputerze, firmy zajmujące się produkcją fototapet chętnie zrobią to za nas (za drobną opłatą, rzecz jasna).

Fototapeta z własnym zdjęciem może być wykonana z każdego spośród dostępnych na rynku materiałów. Różnią się one ze względu na właściwości praktyczne oraz cenę. Ściany suche i nienarażone na ubrudzenie możemy z powodzeniem pokryć najtańszymi fototapetami typu papierowo-laminowanego, ewentualnie folią samoprzylepną. Droższe, ale bardziej efektowne i wytrzymałe są fototapety lateksowe. Sprawy mają się nieco inaczej, gdy wybrana przez nas ściana znajduje się w kuchni albo łazience. Wówczas fototapeta musi być odporna na wilgoć. Takie właściwości wykazują tapety winylowe oraz te wykonane z włókna szklanego. Nie należy jednak nimi pokrywać całej ściany, tak aby mogła ona "oddychać". Wartą uwagi nowością na rynku są fototapety z płótna naturalnego, które wyglądem przypominają nieco olejne obrazy. Wybierając któryś z wymienionych tu materiałów należy mieć na uwadze nie tylko koszty, ale także poziom skomplikowania montażu i demontażu fototapety. Samoprzylepna folia jest stosunkowo najmniej efektowna, ale też najłatwiej się jej pozbyć ze ściany. Dlatego musimy ocenić, jak bardzo jesteśmy przywiązani do zdjęcia, które chcemy umieścić na jednej z naszych ścian.