Praca w ogrodzie, zwłaszcza przy zastosowaniu profesjonalnych elektronarzędzi i urządzeń spalinowych typu kosy i pilarki spalinowe, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia indywidualnego. Takim zabezpieczeniem jest przede wszystkim właściwie dobrana odzież robocza, a także dobrej jakości buty, kaski i rękawice robocze. W co warto się zatem zaopatrzyć, zanim przystąpimy do prac konserwacyjnych i porządkowych w ogrodzie?

Jaka odzież robocza do pracy w ogrodzie?

Przede wszystkim warto sięgnąć po ubrania dostosowane do aktualnej pory roku. Podczas prac letnich najlepiej sprawdza się odzież przewiewna, zapewniająca maksymalnie wysoki poziom wentylacji, zapobiegająca nadmiernemu poceniu się podczas pracy. W chłodniejszych okresach roku, zwłaszcza wczesną jesienią i późną zimą, najlepiej sprawdzają się ubrania okrywająca całą powierzchnię naszego ciała, osłaniające nas od podmuchów zimnego wiatru, od wilgoci i niskiej temperatury powietrza. Niezależnie od tego, właściwie dobrane ubrania robocze do pracy w ogrodzie muszą gwarantować nam pełną swobodę ruchów. Ponadto taka odzież powinna charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością, odpornością na przetarcia i rozerwania, na zabrudzenia i zanieczyszczenia od ziemi i roślin. Doskonałym wyborem do prac ogrodowych będą spodnie typu ogrodniczki, najlepiej doposażone we wzmocnienia nogawek i okolic kolan, z dużą ilością pojemnych kieszeni na podręczne akcesoria. Podczas chłodniejszych miesięcy roku sprawdzą się również kurtki przeciwdeszczowe oraz ciepłe bluzy. Przy pracach związanych z koszeniem traw, przycinaniem żywopłotu, drzew i krzewów, warto zaopatrzyć się również w specjalną kurtkę antyprzecięciową.

Jakie buty do prac w ogrodzie?

Uzupełnieniem wygodnej odzieży roboczej powinny być odpowiednio dobrane buty. Do prac ogrodowych często wykorzystuje się wysokie buty gumowe, które łatwo utrzymać w czystości i które znakomicie izolują od wilgotnego podłoża. Podczas prac w cieplejszych miesiącach roku ich alternatywą mogą być klasyczne półbuty robocze, a nawet wygodne w użyciu sandały. Ważne jednak, by tego typu obuwie zostało doposażone w zabezpieczenia okolic palców, co minimalizuje ryzyko przypadkowych urazów. Przyda się również, jeśli takie buty będą wyposażone w mocne podeszwy antyprzebiciowe.

odzież roboczaWyposażenie dodatkowe

Profesjonalne obuwie i odzież robocza powinna zostać uzupełniona o dodatkowe wyposażenie indywidualne, które zwiększy komfort, wygodę i bezpieczeństwo pracy w ogrodzie. Przykładem takiego wyposażenia są rękawice do prac ogrodniczych, a także kaski i nauszniki przeciwhałasowe, które sprawdzą się podczas pracy z głośnymi maszynami typu kosiarki czy pilarki spalinowe.