Tapety powróciły do łask - głównie za sprawą ogromnych możliwości aranżacyjnych. Położenie tapety to świetny pomysł. Dzięki niej możemy w bardzo prosty sposób zmienić całkowicie swój salon. Nie trzeba mieć doświadczenia w ich aplikacji na ściany, ale warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady kładzenia tapet, kiedy można je nakładać i czego warto unikać.

Czystość przede wszystkim

Przed nałożeniem tapet musimy się upewnić, że podłoże jest należycie oczyszczone. Nie ma znaczenia, czy aplikujemy zwykłe wyroby papierowe, fototapety do salonu, czy tapety wykonane z korka. Jeżeli powierzchnia muru będzie zabrudzona, wówczas całość nie przyklei się równomiernie, ale w wielu miejscach będzie przywierać do brudu, zamiast ściany. Mur musimy zatem dobrze przygotować - najlepiej zagipsować wszystkie nierówności, następnie dobrze przeszlifować grubym i drobnym papierem, a dalej porządnie odpylić za pomocą odkurzacza ze szczotką. To jednak nie koniec - aby pozbyć się drobnego pyłu należy przetrzeć ścianę szmatką zmoczoną w rozpuszczalniku lub denaturacie. Jefototapety do salonużeli na ścianie znajdują się jakieś tłuste plamy, usuwamy je za pomocą mydła malarskiego. Warto to zrobić, ponieważ tłuszcz może przeniknąć przez papier i powodować powstawanie nieestetycznych zabrudzeń. Nasza fototapeta do salonu zdecydowanie lepiej będzie prezentować się bez takich niespodzianek.

Co zrobić w przypadku nowego tynku

Jeżeli nasze ściany były tynkowane niedawno, koniecznie musimy odczekać aż mur będzie jasny i suchy. Nie ma jednego, uniwersalnego czasu schnięcia, który można wskazać. Zależy to od wielu czynników, m.in. grubości tynku, rodzaju zastosowanego produktu, panującej dookoła temperatury i wilgotności powietrza, aż wreszcie wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się jednak, że zachowując standardowe zalecenia czas może wynieść około 6 tygodni (w przypadku standardowego mieszkania). Odczekanie na całkowite wyschnięcie tynku jest konieczne ze względu na zachowanie jakości tapety. Grube fototapety do salonu z podkładem nie będą narażone tak bardzo, jednak ma to miejsce w przypadku cienkich wyrobów.

Jak można sprawdzić suchość podłoża

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do suchości ściany, możemy przeprowadzić krótki i prosty test. Wystarczy zakleić wybrany fragment ściany folią malarską i taśmą (ważne, aby było zaklejone szczelnie). Jeżeli po upływie dwunastu godzin pod folią zbierze się wilgoć, wówczas będziemy mieli pewność, że ściana wciąż oddaje wodę z tynku. Możemy przyspieszyć proces schnięcia przez dobre wietrzenie i wentylowanie pomieszczenia.