Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy – zazwyczaj biurka. Nieprawidłowe źródło światła, źle ustawiona lampka, zbyt mała czy duża moc żarówki – to wszystko może sprawić, że nasze oczy będą czuły się gorzej po kilku godzinach pracy, a to odbije się na naszym samopoczuciu oraz wpłynie negatywnie na koncentrację.

Odpowiedni dobór źródeł światła jest szczególnie istotny w przypadku dzieci, które przy biurku uczą się czy odrabiają lekcje. U nich zarówno wzrok, jak i mózg stale się rozwija, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o ten rozwój w pozytywny sposób. Sprawdźmy zatem, jak powinna być dobrana lampka na biurko, aby nie sprawiać większych problemów i pozytywnie wpływać na koncentrację podczas pracy czy nauki.

Istotne cechy

Przede wszystkim lampka na biurko musi mieć taką formę, aby dało się ją ustawić w odpowiedni sposób i przy pracy nie zasłaniać sobie biurka czy blatu. Zawsze powinna być ustawiona po drugiej stronie aniżeli ręka, którą piszemy czy rysujemy. Co więcej, lampka na biurko powinna mieć profilowany wysięgnik, dzięki któremu możemy bez przeszkód ustawić ją pod dowolnym, odpowiednim w danej chwili kątem; to szczególnie istotne, jeśli przy biurku pracuje więcej niż jedna osoba. Istotna jest również odpowiednia moc lampki – nie powinna razić, zwłaszcza w przypadku dziecka, ale nie może również dawać światła zbyt słabego.

lampka na biurko

O czym warto pamiętać?

W przypadku dzieci warto pamiętać o tym, aby lampka nie nagrzewała się; w przeciwnym razie dziecko może bardzo łatwo się poparzyć, zarówno przypadkowo, jak i dotykając jej z ciekawości. Z tego powodu lepsza będzie lampka na biurko z żarówką energooszczędną albo lampa LED. Istotny jest również łatwy dostęp do żarówki, aby w razie czego móc ją szybko wymienić. Kabel powinien zawsze być odpowiednio zabezpieczony, szczególnie jeśli w domu są dzieci, które mogłyby chcieć się nim bawić. Jeśli brakuje nam miejsca, to lampka na biurko wcale nie musi być stojąca – można ją np. przytwierdzić do półki czy do ściany, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca i jednocześnie wygodę pracy.