Przyjmuje się, że dodatki są zwieńczeniem aranżacji pokoju. Jednakże często to właśnie ozdoby tworzą oryginalny klimat. Dlatego też, warto zwrócić na nie szczególną uwagę przy projektowaniu salonu.

Dobry plan to podstawa

dekoracje do salonuWarto dokładnie zaplanować co ma znaleźć się pomieszczeniu – od mebli po dekoracje do salonu. Wystarczy karta i długopis (bądź ołówek) by wstępnie zaprojektować pokój. Najlepiej planować na kartce w kratce, z zachowaniem wymiarów. Przykładowo możemy założyć, że 1 cm na kartce odpowiada 10 cm w rzeczywistości. Wszystko zależy od tego, jak bardzo szczegółowo zamierzamy planować.

W internecie znajdziemy wiele darmowych programów do projektowania wnętrz. Warto z nich skorzystać, mogą okazać się bardzo przydatne przy projektowaniu. Łatwiej będzie nam nanosić zmiany na komputerze aniżeli na kartce. Patent z rozrysowaniem poszczególnych elementów wnętrza sprawdzi się zarówno w przypadku projektowania wnętrza od zera, jak i doboru tylko dekoracji.

Aranżacja w jednym stylu

Meble, dodatki, jak i całe wyposażenie salonu powinno ze sobą współgrać. Dlatego ważne jest trzymanie się jednego stylu przy projektowaniu. Nowoczesne dekoracje do salonu mogą nie pasować do pomieszczenia, które będzie urządzone w góralskim stylu. Z drugiej strony przełamanie stylu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niektórzy lubią kontrowersyjne czy ekstrawaganckie stylizacje. Warto posiłkować się sprawdzonymi rozwiązaniami.

W internecie znajdziemy wiele stron czy blogów, które są poświęcone tematyce wnętrz. Często na forach internetowych ludzie dzielą się swoimi koncepcjami, poddają pod dyskusje swoje pomysły czy już gotowe aranżacje. Oglądając różne aranżacje, możemy się zainspirować bądź skorzystać z dostępnych rozwiązań.

Kolor dodatków

W ostatnim czasie niezwykle popularny jest styl skandynawski wnętrz. Charakteryzuje się prostotą oraz szarą i białą kolorystyką. Dla niektórych osób może się wydawać nudny, bez wyrazu. Wówczas warto przełamać tę monotonię kolorowym, wręcz kontrowersyjnym dodatkiem. Mogą to być na przykład jaskrawożółte poszewki na poduszkę. Szarości można przełamać turkusem, pomarańczem, fioletem.

Ilość dodatków w pomieszczeniu

Nie warto przesadzać z ilością dodatków. Dekoracje do salonu powinny być dopełnieniem pomieszczenia. Coraz więcej osób przekonuję się do minimalizmu we wnętrzach. Ciekawe zasłony, obraz, oryginalny wazon i kolorowe poszewki mogą okazać się wystarczające. Bibeloty na komodzie, szafka zastawiona wazonikami oraz pamiątkami mogą być przytłaczające. Jak wszędzie ważny jest umiar.