Trzeszczący wesoło ogień w kominku to element, który kojarzy się z domowym ciepłem, rodzinną atmosferą i jesiennozimową porą w górskich schroniskach. Ogień ma szczególną moc i jest kojarzony z siłą, bezpieczeństwem, dlatego wciąż nie rezygnujemy z jego obecności podczas planowania projektu domu.

Kominek we własnym domu to marzenie wielu z nas. Dla tych, którzy żyją w blokowiskach i nie mają takiej możliwości powstały ich „sztuczne” wersje, czyli biokominki. Takie modele nie wymagają zbyt dużo akcesoriów kominkowych, ponieważ swoim działaniem przypominają lampę naftową. Biokominek jest napełniany specjalnym paliwem, który paląc się daje przyjemny dla oka ogień.

W trakcie spalania nie uwalnia się dym, dlatego tego typu kominki nie wymagają odprowadzania produktów spalania przez szyby kominowe. Jest to także równoznaczne z tym, że takie kominki mają wyłącznie wartość dekoracyjną i po prostu nie dają żadnego ciepła (ot, tyle co świeczka). Akcesoria kominkowe w tym wypadku ograniczają się jedynie do odpowiedniego rodzaju paliwa (zazwyczaj jest to nafta), zapalniczki oraz drobnych szczotek do czyszczenia przewodów (w zależności od typu kominka). Dużym plusem biokominków jest możliwość wybierania koloru ognia, który powstaje przez domieszki odpowiednich substancji w paliwie.

akcesoria kominkowe

Najbardziej nastrojowe są jednak prawdziwe kominki, które nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim dają ciepło. Do nich też zaliczają się piece kaflowe, które doskonale kumulują ciepło podczas procesu spalania. Takie modele wymagają już nieco więcej akcesoriów kominkowych do sprawnego działania. Niezbędnymi urządzeniami są odkurzacze kominkowe, które umożliwiają sprawne sprzątanie wnętrza pieców. Jeżeli palimy codziennie, warto zainwestować w droższy model, który jest przystosowany także do zbierania ciepłego, a nawet gorącego popiołu, który pozostał z kominku po sesji.

Wśród akcesoriów kominkowych musi znaleźć się podpałka, dzięki której rozpalenie ognia będzie proste, szybkie i ekologiczne. Pamiętajmy, że nie może być to zwykła podpałka do grilla, która ma nieco inne właściwości i jest przeznaczona do brykietu (mocno dymi!). Przydadzą się także dobre zapałki, które mają przedłużoną „rączkę”, szufelka, pogrzebacz, szczotka do czyszczenia i pojemnik na popiół. Akcesoria do kominków to nie tylko drobiazgi pomagające rozpalić ogień, ale także te, które przed nim chronią. Przy kominku zawsze powinna znajdować się metalowa nakładka na podłogę, dzięki której zminimalizujemy ryzyko podpalenia jej powierzchni.