Spoinomierz jest standardowym urządzeniem w arsenale każdego spawacza służącym do mierzenia zróżnicowanych parametrów wykonany spoin. Najczęściej wykonany jest on ze stali nierdzewnej (gwarantującej długi okres żywotności nawet mimo intensywnego użytkowania) z wyraźną chemicznie naniesiona podziałką, odporną na ścieranie w wyniku działania czynników zewnętrznych. Sam spoinomierz skład się z:

- skali głównej,

- miernika wysokości,

- miernika głębokości podtopienia,

- miernika „wielozadaniowego” – służy on do wykonywania pomiarów wielkości szczeliny, wysokości, szerokości oraz głębokości podcięcia spoiny oraz kąta ukosowania.

Wspólnym mianownikiem wszystkich modeli spoinomierzy jest kompaktowa konstrukcja, wyjątkowa łatwość obsługi oraz szeroki zakres zastosowań.

spoinomierz

Spoinomierz na rynku.

W ofertach rynkowych istnieje całe multum wariantów spoinomierzy. Niektóre modele są bardziej zaawansowane łącząc w swojej konstrukcji liczne elementy elektroniczne. Jednak tradycyjne analogowe spoinomierze w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Spoinomierz to podstawa dla oceny jakości wykonanej spoiny. Bez tego urządzenia wykonywanie solidnych, bezpiecznych oraz jakościowych spawów nie byłoby możliwe. Prosta obsługa zapewnia szybki wgląd w wykonaną pracę oraz czas niezbędny do naniesienia potencjalnych korekt. Spoinomierz, jako urządzenie pomiarowe odznacza się większą niż inne z tej kategorii produktów odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników zewnętrznych. Jednak zalecane jest trzymanie go oddzielnie od reszty narzędzi, w celu zachowania możliwie jak najlepszej funkcjonalności oraz zniwelowania ryzyka wadliwego pomiaru.

Spoinomierze plasują się w zróżnicowanych przedziałach cenowych, jednak ich górny pułap nigdy nie jest wygórowany. Jest to produkt pomocniczy oraz niezbędny dla efektywnego wykonywania pracy spawalniczej, sam ten fakt oznacza, że nie może on stanowić artykułu trudno osiągalnego pod względem ceny.

Cyfrowy vs. Analogowy.

Ostateczny wybór zawsze leży po stronie kupującego. Odpowiednio wczesne dookreślenie swoich preferencji w tym zakresie pozwoli na dobranie wariantu, który możliwie najlepiej będzie wpisywać się w przedział aktualnych oraz rzeczywistych potrzeb. Spoinomierze cyfrowe mają tą przewagę nad analogowymi, że pomiar odbywa się po prostu szybciej. Minusem jednak jest konieczność wymiany baterii oraz większa podatność na uszkodzenie mechaniczne. W przypadku analogowych wariantów zawsze mamy 100% pewności, co do wyników pomiaru. Decydując się na rozwiązania cyfrowe trzeba jednak liczyć się z koniecznością zapłacenia praktycznie 2 razy więcej niż za wersję analogową.