Podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy rakietek tenisowych jest drewno i guma, z której wykonuje się zewnętrzną okładzinę rakietki. Tym, co odróżnia rakietkę tenisową dobrej jakości od sprzętu dedykowanego zastosowaniom typowo rekreacyjnym, jest właśnie rodzaj materiałów użytych do jej produkcji. Z czego zatem wykonuje się rakietki tenisowe dla profesjonalistów, a z czego powstaje sprzęt do zastosowań typowo rekreacyjnych i amatorskich?

Materiał na rakietki do tenisa stołowego

W przypadku markowego sprzętu takiego jak rakietka Donic, do jego produkcji wykorzystuje się specjalne gatunki lekkiego i wytrzymałego drewna układanego warstwowo. Dzięki temu rakietka pozostaje lekka, a jej wytrzymałość wyraźnie rośnie. Profesjonalny sprzęt może składać się z kilku-kilkunastu cieniutkich warstw drewna niekiedy dodatkowo wzmacnianego materiałem typu włókno węglowe. To nadaje całości konstrukcji dużą wytrzymałość przy zachowaniu niskiej wagi rakietki. Dzięki temu gra nie jest męcząca, a parametry kontroli i prędkości oferowane przez rakietkę mogą osiągać wysoką wartość. rakietka donicZewnętrza powłoka profesjonalnych rakietek wykonana jest ze specjalnych okładzin. Niektóre modele rakietek Donic lub rakietek innych znanych marek wykończone są dwoma różnymi rodzajami oklein, co zaznaczone jest przez różne kolory – to właśnie dlatego część rakietek z jednej strony ma kolor czarny, a z drugiej czerwony. W tanich rakietkach do gry rekreacyjnej kolor okleiny nie ma większego znaczenia, w sprzęcie profesjonalnym może oznaczać jednak nieco inne właściwości okładziny, przez co zagrania jedną stroną rakietki mogą mieć większą prędkość, a drugą mogą pozwolić na mocniejsze podkręcenie piłeczki lub zwiększyć precyzję zagrania.

Jak wybrać właściwą rakietkę?

Warto pamiętać, że jakość materiału użytego do produkcji rakietki Donic lub sprzętu dowolnie innego producenta przekłada się nie tylko na wygodę jego użytkowania i trwałość, ale także na jakość gry. Każda rakietka tenisowa, również rakietka Donic- https://www.fulsport.pl/pol_m_Dyscypliny-sportowe_Tenis-Stolowy_Rakietki_Rakietki-Donic-572.html, opisana jest przez trzy podstawowe parametry techniczne: prędkość, kontrolę i rotację. Im wyższy poziom jej poszczególnych parametrów technicznych, tym lepsza jakość rakietki i większa efektywność gry. Oczywiście w przypadku osoby początkującej nie będzie miało to większego znaczenia, jednak na wyższym poziomie zaawansowania technicznego wybór rakietki o odpowiednich parametrach technicznych w dużym stopniu decyduje o szansie na zwycięstwo lub porażkę. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie nie da się uzyskać maksymalnej wartości parametru prędkości i kontroli, bo są one wobec siebie wzajemnie sprzeczne.