Twojemu dziecku cieszą się oczy na widok trampoliny do ogrodu, ale Ciebie przed zakupem powstrzymuje obawa o bezpieczeństwo swojej pociechy? To zrozumiałe, szczególnie kiedy media straszą rodziców wyolbrzymionymi historiami o wypadkach na tych urządzeniach. Ale nie dajmy się zwariować. Wystarczy pamiętać o zachowaniu kilku zasad, aby zabawa na trampolinie nie skończyła się kontuzją. [caption id="attachment_3580" align="alignleft" width="300"]trampoliny Trampoliny to świetna ozdoba ogrodu i zabawa dla dzieci[/caption]

Jakość sprzętu

Tak jak w przypadku większości używanych przez nas sprzętów, także i wybierając trampolinę musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Małe trampoliny do ogrodu pozwalają na jednoczesne skakanie maksymalnie dwóch osób, jeśli jednak planujemy rozrywkę dla kilkorga dzieci, to rozejrzyjmy się za urządzeniem o średnicy powyżej 3 metrów. Cały szkielet trampoliny do ogrodu powinien być gruby, aby konstrukcja nie wyginała się i nie łamała nawet pod ciężarem najbardziej energicznych akrobatów. Ostatnim elementem niezbędnym dla bezpiecznego korzystania z trampoliny, jest wysoka siatka ochronna chroniąca skaczące dzieci przed upadkiem. Montuje się ją na specjalnie do tego przystosowanych słupkach pokrytych gąbką.

Właściwa zabawa

Niestety, nawet najlepsza jakościowo trampolina nie powstrzyma nikogo przed niemądrymi pomysłami. Od tego więc jesteście wy, rodzice. Zanim pozwolicie swojemu dziecku na wykonanie pierwszego skoku, wytłumaczcie mu spokojnie kilka zasad: -na trampolinie nie tylko powinno się bawić bez butów, ale należy również unikać jedzenia, picia czy choćby żucia gumy, -na małej trampolinie maksymalnie może skakać tylko jeden maluch, a jeśli mamy większą i wpuszczamy na nią kilkoro dzieci, to powstrzymajmy je od wpadania na siebie, -bezwzględny zakaz zeskakiwania na trampolinę z wysokości, skakania na głowę czy wykonywania innych akrobacji, -wskazane jest także, aby przed rozpoczęciem zabawy dzieci zdjęły biżuterię oraz zostawiły za siatką wszystkie zbędne przedmioty.

Pod okiem rodzica

Oczywiście nikt tak nie zadba o bezpieczeństwo swej pociechy jak jego rodzic. Jeśli ktoś sądzi, że dzięki trampolinie w ogrodzie zyska trochę spokoju, to lepiej niech kilka razy przemyśli ten zakup, bowiem tego rodzaju zabawa wymaga ciągłego nadzoru. Dziecięca wyobraźnia jest nadzwyczajna i podsuwa szalone pomysły do głowy, a to niekoniecznie jest dobre w połączeniu z trampoliną. Ważne więc jest przypilnowanie, aby córka i syn nie próbowali naśladować latających superbohaterów znanych z filmów.