Przydomowy ogród czy mały warzywniak to oczko w głowie każdego gospodarza. Idealnie równe i doskonale rozplanowane grządki niestety z biegiem czasu zaczynają porastać chwastami. Pozbycie się ich wymaga zazwyczaj sporo czasu i cierpliwości, ale czyż nie warto? W zamian za sumienną racę w ogrodzie w okresie zbiorów zostaniemy obdarowani zdrowymi, ekologicznymi warzywami i owocami. Do tematu warto zatem podejść z rozwagą. Istnieje bowiem wiele sposobów na zapobieganie czy usuwanie niechcianych gości z naszych starannie pielęgnowanych ogrodów.

Systematyczność to podstawa

Środek na chwasty jaki wybraćPrzyroda rządzi się zawsze swoimi prawami. Nasze przydomowe, choć sztucznie stworzone ogrody są jej częścią. Musimy zatem respektować panujące w nich zasady. Jak wiadomo podczas siania, sadzenia czy zbiorów warzyw i owoców zasadnicze znaczenie mają terminy. Jeżeli zatem chodzi o pielęgnację grządek sprawa ma się podobnie. Usuwać chwasty należy systematycznie i nie należy tych czynności zaniedbywać. Nadmiernie rozpleniona między grządkami, niechciana roślinność może bowiem w krótkim czasie zrujnować naszą kilkumiesięczną pracę.

Kiedy zatem przystąpić do odchwaszczania naszych ogrodów? Oczywiście niezwłocznie po tym, jak tylko zauważymy kiełkujące rośliny. Wtedy są one nie tylko łatwiejsze do usunięcia, ale również jeszcze niegroźne dla naszych przyszłych plonów. Kiedy chwasty będą już w fazie kwitnienia istnieje ryzyko, że szybko zdominują grządki. W takim natomiast przypadku trzeba się ratować innymi sposobami.

Gdy jest już za późno na plewienie

Kiedy zatem przeoczymy ten właściwy moment, a chwasty na dobre zagoszczą w naszym ogrodzie ratunkiem mogą być dostępne w sklepach ogrodniczych substancje na chwasty. Opinie co do takiej metody oczyszczania ogrodów z niechcianych gości są jednak dosyć rozbieżne. Producenci deklarują, że nie mają one negatywnego wpływu na jakość naszych warzyw, zdanie obrońców przyrody i miłośników ekologicznej kuchni na ten temat jest jednak zgoła odmienne.

Warto zatem wiedzieć, że skuteczny środek na chwasty możemy sporządzić samodzielnie przy użyciu powszechnie obecnych w naszych kuchniach produktów. Jedną z najbardziej popularnych substancji zwalczających chwasty jest ocet spirytusowy. Stosuje się go zarówno w czystej postaci do polewania roślin, jak i w formie rozcieńczonej z wodą. Polane octem chwasty szybko usychają, stwarzając tym samym optymalne warunki do rozwoju innych, znajdujących się w pobliżu roślin.

Inną powszechnie dostępną substancją doskonale zwalczającą chwasty jest zwykła sól kuchenna. Rozpuszczona w wodzie stanowi łatwy w przygotowaniu oraz użyciu, a także niezwykle skuteczny środek na chwasty.