Skuteczna konserwacja wazonów szklanych

Kwiaty wspaniale zdobią wnętrza, nadając im lekkości oraz przyjemnego nastroju. Jednak same kwiaty nie wystarczą, by salon prezentował się stylowo, ważne są również wazony. Te dostępne są na rynku w dużej ilości, ich rodzajów, sposobów wykonania i form jest wiele, dzięki czemu każdy z nas może wybrać taki model, który najbardziej mu odpowiada. Wazony szklane, czy te z kamienia są nie tylko praktyczne, pełnią one także funkcję ozdoby. Aby na długo zachowały swój oryginalny wygląd, należy regularnie je czyścić. Oto proste oraz skuteczne sposoby na konserwację szklanych wazonów.

Sól i ocet, czyli to, co każdy ma pod ręką

Jeśli chcemy dokładnie wyczyścić wazon szklany, wraz z wszystkimi jego zakamarkami, możemy wykorzystać to, co zazwyczaj mamy w kuchni, czyli sól i ocet. Żeby wykonać taką pastę należy wykorzystać pół łyżeczki soli i odrobinę octu spirytusowego. Taką miksturę należy wetrzeć w miejsca, na których widoczny jest osad pozostały po wodzie. Ten należy pozostawić na dziesięć minut, by zaczął działać i wtedy można całość przemyć gąbką.

Alka Seltzer – musująca tabletka

Wazony szklane

łatwo jest oczyścić musującą kapsułką Alka Seltzer. Jest to bardzo szybko oraz skuteczny sposób na konserwacje tego rodzaju wazonów. Szczególnie jeśli mamy wazon o nietypowych kształtach, który trudno jest umyć przy użyciu gąbki. Wazon na samym początku należy wypełnić gorącą wodą i wrzucić do niej dwie tabletki musujące. To właśnie dzięki musowaniu tabletki te czyszczą dokładnie wazon i usuwają wszelki osad.

wazony szklane Piasek

Sposób z wykorzystaniem piasku jest dobrze znany naszym rodzicom oraz dziadkom. Należy jednak uważać, żeby nie uszkodzić wazonu szklanego. Małą ilość piasku należy wsypać do wazonu, zalać go ciepłą wodą oraz mydłem i wszystkim wstrząsnąć. Woda i mydło działają zmiękczająco i pozwalają na dokładne odrywanie się brudu, natomiast piasek usuwa skutecznie osad. Po tym należy wypłukać dobrze wazon, by pozbyć się całego piasku i w razie potrzeby, powtórzyć wszystko od nowa.

Niezawodna Coca-Cola

Nie od dziś wiemy, że napój ten działa na wiele rzeczy. Może on również posłużyć jako skuteczny środek oczyszczający wazony szklane z osadu. Gdy nie jesteśmy w stanie wyszorować czegoś własnymi rękoma, możemy śmiało wykorzystać Colę. Mniej więcej do połowy wysokości należy wlać napój, zakryć górę ręką oraz porządnie wstrząsnąć. Następnie warto pozostawić Colę w wazonie jeszcze przez parę minut oraz wypłukać. Osad powinien zejść, nawet w najdrobniejszych szczelinkach.