Choć według statystyk średnia wielkość mieszkań w Polsce wynosi ponad 70 metrów kwadratowych, to jednak na tle innych europejskich miast Polska ma wciąż spore problemy z przeludnieniem - mieszkamy w małych pokojach, kawalerkach i niewielkich mieszkaniach, przede wszystkim ze względów finansowych. Młodzi ludzie wciąż chętnie decydują się na zakup własnych czterech kątów na kredyt, a że zazwyczaj nie dysponują zbyt dużym władek własnym, decydują się na niewielkie przestrzenie - takie też najchętniej budowane są przez deweloperów. Ale małe wnętrza wymagają ogromnego sprytu jeśli chodzi o ich urządzenie - oto nasze propozycje na meble w małych wnętrzach. Czego szukać? Czym takie meble powinny się odznaczać?

Rozłóż, złóż, rozłóż

Meble w małych mieszkaniach

, szczególnie jeśli chodzi o stoły, powinny posiadać odpowiednią konstrukcję, która pozwoli nam na ich rozkładanie i składanie, a tym samym zezwoli nam na przekształcanie przestrzeni. Rozpoczynając od takich klasyków jak rozkładana kanapa albo szeroki fotel, które szybko przekształcić mogą się w wygodne łóżko dla jednej, a nawet dwóch osób, przez kuchenne stoliki przytwierdzone do ściany, które szybko można podnieść i wzdłuż niej ustawić, rozkładane krzesła, schowane w rozsuwanej szafie, wyciągane, gdy pojawiają się goście. Meble w małych mieszkaniach nie tylko powinny być małe i najlepiej lekkie (żeby łatwo można było je podnosić i przestawiać), ale właśnie przede wszystkim rozkładane - wyciągane, gdy potrzebne, chowane i składane, gdy skończyliśmy ich używać.

Schowaj co sie da

Jedną z najważniejszych reguł, jakie rządzą życiem w tak niewielkich przestrzeniach, jest utrzymanie w nich porządku. Jeśli pozwolimy przedmiotom przejąć nasze mieszkanie, nawet najbardziej sprytne rozwiązania nam nie pomogą. Aby do tego nie dopuścić schowajmy wszystko, co się da. Rozmieszczone w całym mieszkaniu systemy szafek, regałów i szaf pozwolą nam ukryć przed wzrokiem wszystkie przedmioty, które nie są przytwierdzone na stałe. Talerze, kubki i garnki w kuchni, kosmetyki i środki czystości w łazience, buty, torebki i płaszcze w korytarzu, książki i gazety w salonie. Skrzętnie ukryte w szafkach pozwolą nam utrzymać porządek i uchronią przed zagraceniem przestrzeni.

Wielofunkcyjne

Meble w małych mieszkaniach odznaczać powinny się także wielofunkcyjnością - jeden stolik służyć może zarówno jako stół kuchenny, blat, biurko i toaletka - wystarczy zadbać o odpowiednie dodatki: biurkową lampkę, powieszone tuż obok lustro, przytwierdzony z boku organizer czy umieszczoną pod blatem szufladę. Wystarczy odrobina wyobraźni, a każdy element wyposażenia może nam służyć na wiele różnych sposobów.