Kije trekkingowe stanowią niezbędny element, jeżeli chodzi o wyposażenie turysty, nie tylko tego, który uprawia długodystansowe, piesze wycieczki. Możemy obecnie zauważyć, że kije trekkingowe cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego też są coraz częściej spotykane na szlakach górskich. Niektórzy uważają, że ten artykuł jest nieprzydatny, ale nie jest to prawda, ponieważ kije te mogą się podczas wycieczek po górach przydać i to bardzo. W związku z tym, trzeba wiedzieć czym się kierować wybierając kije trekkingowe.

Kije trekkingowe – jak je odpowiednio wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju kije trekkingowe, które znacznie są od siebie różnią. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czym się kierować, wybierając kije najlepsze dla siebie. Jeżeli poszukujemy modelu odpowiedniego dla siebie, to musimy przede wszystkim pod uwagę wziąć system blokowania oraz ilość segmentów. Nie można przy tym pominąć materiału, z jakiego są one wykonane. Również istotną rolę grają końcówki oraz rączki.

Czym kierować się wybierając kije trekkingowe?Jak odpowiednio dobrać długość kijków trekkingowych?

Jak wynika z powszechnie przyjętych reguł, odpowiednio dobrane kije trekkingowe powinny wraz z przedramieniem tworzyć kąt 90 stopni. Przy czym staw łokciowy przedramienia również musi być ułożony w kącie prostym. Żeby było to możliwe, musimy stanąć wyprostowani na płaskim podłożu, trzymając przy tym kijek w dłoni i zginając łokieć, najpierw oprzeć go na ziemi, a później odpowiednio zablokować. Oczywiście na szlaku górskim ta właśnie długość może się zmieniać, na przykład przy wejściu na górę, można go skrócić, natomiast kiedy schodzimy, można go wydłużyć tak że możemy się nawet o niego opierać. W niektórych modelach kijów znajdziemy pod główną rękojeścią dodatkowy uchwyt gąbkowy, który umożliwia nam tak zwany dolny chwyt na podejściu. Wtedy nie potrzebna nam będzie dodatkowa regulacja. Wybierając kije ponadto warto zwrócić uwagę na to, żeby miały one praktyczny, wygodny i jednocześnie szybki system regulacji, żeby nie zajmowała nam ona dużo czasu.
Bardzo ważny, jeżeli chodzi o kije trekkingowe, będzie system regulacji. Jeżeli zostanie on nieodpowiednio dobrany, to wówczas nie usprawni wędrówki, a jedynie ją utrudni. Niezwykle popularny jest rozporowy system regulacji, który nazywany jest rownież wewnętrznym systemem blokowania. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna, a montaż sprowadza się do skręcenia danych segmentów, które uruchamiają blokadę, dzięki czemu kijki utrzymane są w odpowiedniej pozycji.