W obecnych czasach, do ocieplenia nowoczesnych i luksusowych budynków nie stosuje się już tradycyjnego styropianu. Co ciekawe, coraz częściej wybierany jest także przy realizacji tańszych zamówień.

Sposób powstawania grafitowej odmiany styropianu jest taki sam jak w przypadku standardowego, białego, z tą różnicą, iż do polistyrenu dodaje się grafit. Zmienia on barwę a także powyższa izolacyjność termiczną.

Zalety

Czy warto zainwestować w styropian grafitowy?Inwestorzy są zmuszeni do ocieplania budynków bardzo grubymi warstwami z powodu rygorystycznych warunków technicznych, dotyczących współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne. Grubsza warstwa izolacyjna powoduje także niższe rachunki za ogrzewanie. Początkowe wysokie nakłady finansowe szybko się zwracają.

Podczas ocieplania już gotowego budynku niezbędne będą przeróbki. Dotyczą one głównie montażu szerszych parapetów i wykonania obróbek blacharskich. Problem powstaje również w kwestii okien, które wyglądają na schowane. Powoduje to przenikanie niewielkiej ilości światła, co może negatywnie wpływać na samopoczucie domowników. Nieestetycznie będą wyglądać małe okna w miejscach grubego ocieplenia. Jako rozwiązanie stosuje się ciepły montaż okien, które są wysunięte w warstwę izolacyjną. Jednak jest to droga inwestycja. Zdecydowanie tańszy w użyciu będzie styropian grafitowy. Taki rodzaj ocieplenia zagwarantuje normalną warstwę izolacyjną, bez strat parametrów.

Montaż

Podobieństwo pod względem przyczepności styropianu grafitowego (dostępnego np. tu: https://proizolacje.pl/pol_m_STYROPIAN_FASADOWY-ELEWACYJNY_GRAFITOWY-155.html) i białego są identyczne. Nie trzeba go szlifować przed naklejeniem, co jednak jest wskazane. Taka czynność poprawia bowiem przyczepność kleju. Styropian należy szlifować na wierzchniej stronie, przez położeniem siatki. Producenci styropianów grafitowych zalecają użycie kleju uniwersalnego pozwalającego na mocowanie styropianu i siatki. Przed montażem warto zapoznać się z zaleceniami producenta, Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów jednej firmy, co będzie świadczyć o jednolitości rozwiązań i posiadaniu norm spełniających odpowiednie wymagania. Zastosowanie różnych materiałów będzie powodować problemy z uznaniem reklamacji. Z tego powodu należy uważać i dokładnie przemyśleć zakup wszystkich produktów.

Powierzchnia styropianu powinna zostać pokryta w minimum 40. procentach klejem. Można go przykleić metodą obwodowo-punktową. Wielu wykonawców wciąż popełnia ten sam błąd, przyklejając płyty tylko metodą punktową. Stosowanie jednej techniki powoduje odpadanie kawałków styropianu, szczególnie styropianu grafitowego.